Sprzęt do terapii według metody Alferda Tomatisa na miarę XXI wieku

Terapia-metoda-Alfreda-Tomatisa

Sprzęt do terapii według metody Alferda Tomatisa na miarę XXI wieku

Stymulowanie prawidłowego rozwoju układu słuchowego u dzieci to w dzisiejszych czasach szczególnie ważne zadanie. Dzięki dobrze wykształconemu centralnemu przetwarzaniu słuchowemu maluchy łatwiej przyswajają nowe informacje i dekodują je, co sprzyja uczeniu się, sprawnemu udzielaniu odpowiedzi czy rozumieniu komunikatów werbalnych. Umiejętność słuchania ze zrozumieniem to istotny czynnik wpływający na poznanie i rozumienie otaczającej rzeczywistości. Z tego względu warto jest uświadomić sobie, zwłaszcza będąc rodzicem lub opiekunem dzieci, jak duże znaczenie ma terapia uwagi słuchowej i jakie metody warto wykorzystać.

Niestety, w dzisiejszych czasach bombardowani jesteśmy przeróżnymi obrazami np. w telewizji czy w grach komputerowych. Przekaz werbalny nie jest tak istotny, bo sens rozumiany jest w wystarczającym stopniu z analizy sekwencji następujących po sobie obrazów. W konsekwencji trudniej dziś o naturalny i prawidłowy rozwój uwagi słuchowej.

Trudności z koncentracją uwagi, formułowaniem dłuższych wypowiedzi, powtarzaniem usłyszanego przed chwilą komunikatu czy selekcjonowaniem informacji to tylko kilka problemów, jakie napotykają nasze dzieci w procesie uczenia się i z jakimi walczą nauczyciele, pedagodzy czy terapeuci.

Zaburzenia uwagi słuchowej to problem coraz większej grupy dzieci, dlatego warto zastanowić się, jak im przeciwdziałać i stymulować prawidłowy i zrównoważony rozwój dzieci.

Konieczne jest informowanie rodziców o możliwościach wspierania uwagi słuchowej dzieci i korzyściach z tego wynikających. Liczne zabawy i gry wpływające na poprawę słuchu fizycznego i percepcji słuchowej wprowadzane w codzienność rodzinną na pewno w znacznym stopniu wpłyną na poprawę uwagi słuchowej. Nie mniej jednak, warto również omówić walory i skuteczność profesjonalnych metod wzmocnienia uwagi słuchowej.

Na szczególną uwagę zasługuje sprzęt EduSensus Uwaga Słuchowa PRO, który służy do przeprowadzania terapii uwagi słuchowej według metody Alfreda Tomatisa. Stosowanie tej metody radykalnie wpływa na wzmocnienie uwagi słuchowej. Terapia w sposób naturalny i nieinwazyjny oddziałuje na prawidłowy rozwój układu słuchowego oraz mózgu. Warto zatem uświadamiać rodziców i opiekunów dzieci, jak działa terapia uwagi słuchowej według metody Alfreda Tomatisa i jakie korzyści płyną z jej stosowania.

Terapia metodą Alfreda Tomatisa, czyli trening kształcenia uwagi słuchowej inaczej stymulacja audio-psycho-lingwistyczna, opiera się w dużej mierze na zastosowaniu odpowiednio przetworzonych i zindywidualizowanych utworach Wolfganga Amadeusza Mozarta. W terapii są wykorzystywane również chorały gregoriańskie a także specjalnie nagrany i przetworzony głos matki. Terapia polega głównie na słuchaniu terapeutycznego materiału dźwiękowego, który został dobrany przez terapeutę na podstawie szczegółowej diagnozy. Więcej o samej metodzie i procesie terapeutycznym przeczytać można na stronie http://www.alfasynapsis.pl/

Samo urządzenie jest niewielkich rozmiarów, zatem spokojnie zmieści się w każdym gabinecie. Dodatkowo projektanci zadbali nie tylko o jego estetyczny wygląd ale i funkcjonalność. Na jednym urządzeniu można prowadzić aż cztery niezależne terapie jednocześnie. Jest możliwość zakupu urządzenia w wersji do samej TERAPII (bez diagnozy) wówczas można z powodzeniem stosować je w szkołach czy przedszkolach wspomagając rozwój dzieci. Warto zaznaczyć, że sprzęt EduSensus Uwaga Słuchowa PRO zawiera także kanały ukierunkowane na wspomaganie nauki języków obcych (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, chińskiego, arabskiego i rosyjskiego). Za pomocą tego sprzętu można także przeprowadzać terapię dla dorosłych oraz kobiet w ciąży.

Druga, rozbudowana wersja urządzenia, to TERAPIA I DIAGNOZA, która stanowi świetny sprzęt do poradni, dzięki niemu wyszkolony terapeuta przeprowadzi badanie uwagi słuchowej, a następnie dobierze odpowiedni program terapeutyczny.

Oba urządzenia posiadają certyfikat sprzętu medycznego i oba warianty można zamówić na stronie https://www.arante.pl/uwaga-sluchowa.html. Warto zaznaczyć, że firma Arante to dystrybutor sprzętu, który dodatkowo pośredniczy w organizacji szkoleń z terapii metodą Alfreda Tomatisa, prowadzonych przez samego Józefa Vervoorta, wieloletniego współpracownika i przyjaciela samego Alberta Tomatisa.

Program EduSensus Uwaga Słuchowa PRO ma wyjątkowo szerokie spektrum działania i zawiera aż 344 programy terapeutyczne, które ukierunkowane są na wspomaganie leczenia różnego typu zaburzeń. Urządzenie posiada programy takie jak: terapia autyzmu, terapia ADHD, terapia problemów szkolnych (np. dysleksja, dysgrafia czy zaburzenia koncentracji uwagi). Szersza oferta programów EduSensus dostępna jest np. na stronie https://edusensus.nowaera.pl/.

Terapia metodą Alfreda Tomatisa to niesamowita i przełomowa technika wspierania rozwoju dzieci. Warto o niej mówić i warto ją poznać. Stanowi niewątpliwą pomoc w pracy terapeutycznej i wychowawczej stymulując w sposób bezpieczny i naturalny nasze dzieci. Terapia według metody Alfreda Tomatisa przeprowadzana za pomocą sprzętu EduSensus Uwaga Słuchowa PRO z pewnością będzie ogromnym wsparciem dla rodziców, wychowawców i terapeutów w ich pracy i pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych efektów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj