Sposób na oszczędności dla importerów i eksporterów – wymiana waluty online

© ergokantor.pl

© ergokantor.pl

Transakcje walutowe obciążone są różnego rodzaju ryzykami, a przedsiębiorca, który rozlicza się w obcej walucie może popełnić kilka błędów: kupić walutę w niewłaściwym czasie o niekorzystnym kursie oraz ponosząc dodatkowe zbędne koszty, np. prowizji – wymieniając ją w niewłaściwym miejscu. Ale może także oszczędzić: korzystając z usługi wymiany walut online!

Według „Raportu o stanie handlu zagranicznego” wydanego w 2015 roku przez Ministerstwo Gospodarki, handel zagraniczny towarami i usługami przez ostatnie 10 lat wykazuje tendencję wzrostową. W ciągu minionej dekady wartość eksportu polskich towarów wzrosła o prawie 100 mld euro, importu o ok. 95 mld euro, wartość eksportu tylko usług zwiększyła się trzykrotnie, z nieco ponad 12 mld do 36,3 mld.

Według danych SWIFT z grudnia 2014 r. aż 44,6% wszystkich płatności globalnych (pod względem wartości transakcji) zawieranych jest z udziałem amerykańskiego dolara. W kolejce za nim ustawiają się euro, funt brytyjski, jen japoński oraz chiński juan (nazwa oficjalna: Renminbi). Rozliczanie kontraktu w obcej walucie może być przyczyną strat finansowych, jeśli wahania kursów okażą się niekorzystne, ale może też być okazją do dodatkowych zysków – jeżeli odpowiednio wybierze się moment i sposób wymiany waluty.

Jak wahania waluty wpływają na zysk przedsiębiorcy?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: polski przedsiębiorca importuje towar z Niemiec, waluta transakcji – EUR. Umowa zawierana jest na początku sierpnia, a strony uzgadniają, że przy rozliczeniu będzie brany pod uwagę kurs z chwili zawarcia umowy – dnia 03 sierpnia 2015 r. za 10tys EUR trzeba było zapłacić 41 360PLN. Rozliczenie następuje po 90 dniach, a więc dnia 03 listopada. Wówczas kurs EUR był wyższy, a więc polski przedsiębiorca za towar musiałby zapłacić już 42 495PLN. To o 1135PLN więcej! Gdyby z płatnością zwlekać kolejny miesiąc, licząc na bardziej korzystny kurs EUR, moglibyśmy stracić jeszcze więcej – dnia 04 grudnia 2015 r. kurs EUR wynosił już 4,31PLN.

Jak widać na tym prostym przykładzie, transakcje międzynarodowe obciążone są sporym ryzykiem i to niezależnie od tego, czy polski przedsiębiorca importuje czy eksportuje. Transakcje walutowe można zabezpieczać na kilka sposobów – za pomocą opcji walutowych, kontraktów forward, czy choćby w najprostszy sposób – z wykorzystaniem internetowych kantorów.

Niestety nie wszystkie firmy są świadome zagrożeń występujących na rynku walutowym, a tylko te większe mają możliwości, by się przed nimi bronić. Jak wynika z raportu NBP („Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2014 roku.[1]), im większa firma, tym częściej stosuje instrumenty finansowe, pochodne zabezpieczające przed tym ryzykiem. W przedsiębiorstwach, w których zatrudnia się powyżej 49 pracowników takie zabezpieczenia stosowane są w 46 proc. przypadków, zaś gdy zatrudnienie wynosi powyżej 249 osób, zabezpieczenia od wahań kursu walut wykorzystywane są w 55 proc. firm.

Jak można oszczędzić wymieniając walutę online?

Próba przewidzenia kursu walut w perspektywie długoterminowej jest jak wróżenie z kart. Rynki finansowe potrafią być nieprzewidywalne, a na kurs waluty wpływają nie tylko czynniki ekonomiczne, lecz także wydarzenia społeczno-polityczne.

Większość banków na rynku oferuje niestety mało korzystne kursy walut swoim Klientom. Dla każdej kwoty najbardziej opłacalna opcja to wymiana waluty w sprawdzonym internetowym serwisie wymiany walut – ergokantor.pl

Zaletą korzystania z internetowego serwisu wymiany walut jest przede wszystkim to, że kursy walut aktualizowane są w czasie rzeczywistym, co 15 sekund. Obserwując rynek i trendy wymienisz walutę wtedy, gdy kurs będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Kantory internetowe oferują korzystne kursy walut, łatwo to sprawdzić: podając kwotę, walutę i bank, z którego usług korzystamy w Kalkulatorze korzyści na ergokantor.pl Okazuje się, że kupując 10tysEUR można zaoszczędzić do 2500PLN w porównaniu z ofertą większości banków na rynku. Przy systematycznych transakcjach walutowych i kontraktach na setki tysięcy złotych taka oszczędność może mieć dla każdej firmy ogromne znaczenie.

Warto podkreślić, ze kantory internetowe działają zgodnie z wymogami przepisów prawa.  Korzystna cena waluty, szybka transakcja i wysoka jakość obsługi – gwarantowana.

Obowiązuje jedna zasada: im więcej i częściej wymieniasz walutę tym więcej oszczędzasz! Zwłaszcza, że uznane kantory na rynku, jak np. ergokantor.pl oferują Klientom firmowym możliwość indywidualnej negocjacji kursu.

waluty-online

Jak korzystać z internetowych kantorów

Aby skorzystać z wymiany walut przez internet, trzeba założyć darmowe konto w kantorze internetowym – ergokantor.pl Konto może założyć zarówno firma, jak i osoba fizyczna, podczas rejestracji  podajemy jedynie niezbędne dane wymagane przez banki do dokonywania przelewów, adres mailowy i numer telefonu. Po rejestracji należy dodać numery kont – złotówkowe i walutowe, by można było wymieniać waluty nie wychodząc z domu.

Wymiana waluty przez internet jest bardzo prosta – po zaakceptowaniu waluty, kwoty i kursu wymiany Klient otrzymuje potwierdzenie zawarcia transakcji, zgodnie, z którym dokonuje przelewu na konto kantoru, wskazane w potwierdzeniu transakcji. Następnie internetowy serwis wymiany walut przelewa środki w wybranej przez nas walucie na podane przez nas przy rejestracji konto. Cała operacja jest podobna do procesu zakupu w zwykłym sklepie internetowym. Z reguły transakcja trwa do 15-30 minut, transakcje można zlecać 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Przedsiębiorcy, korzystający z internetowych kantorów oszczędzają nie tylko pieniądze, ale i czas.

W raporcie NBP o sytuacji finansowej przedsiębiorstw można przeczytać, że wahania kursu walut mają coraz większy wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstw w naszym kraju. Żeby był to wpływ pozytywny, warto zabezpieczać wszystkie transakcje w obcych walutach, niezależnie od tego, czy są to milionowe kontrakty czy małe, systematyczne zamówienia po kilkaset euro.

5 Komentarzy

 1. panker

  23 grudnia 2015 at 14:50

  kantory internetowe to rzeczywiście niezły interes, ale przy wymianie dużych ilości pieniędzy warto przeanalizować rynek – znaleźć najtańszy z nich oraz zasięgnąć opinii innych użytkowników. Sam korzystam z porównywarki kantorów internetowych kantorbox, gdzie dostępne są informacje o kapitale zakładowym, kursy oraz porównanie ich z tymi z Twojego banku.

 2. Alka

  9 lipca 2018 at 05:59

  Mam sprawdzony kantor – Gieldawalut.com – gdzie już od dłuższego czasu robię przewalutowanie. Jak zależy mi na czasie, korzystam z opcji kantorowej – czyli wymian po ustalonym kursie. Jak mam więcej czasu, to wtedy robię wymianę społecznościową – po kursie, który uda się wynegocjować:)

 3. Norek

  20 września 2018 at 11:05

  Bardzo korzystną opcją, jak ma się większą kwotę do wymiany jest oferta Amronet, gdzie można negocjować cenę (wymiana społecznościowa). Mi dwa razy udało się uzyskać naprawde dobrą ofertę i na pewno jeszcze nie raz skorzystam z tej opcji.

 4. Taszko

  21 marca 2019 at 23:00

  W firmach chyba tylko przez Internet teraz waluty się wymienia. Inaczej to nie ma sensu, strata czasu a często i pieniądza. Lepiej kantor online z dobrą ofertą poza tym niżeli przewalutowania realizować w bankach. To samo zresztą i prywatnym klientom polecam. Na ten moment Pluskantor.pl ciekawie się przedstawia. Walutę w każdej ilości zawsze kupuję od ręki, nie płacę też prowizji,a nawet uregulować wartość transakcji mogę już po realizacji. Fajne opcje i kursy uczciwe.

 5. Ola

  2 kwietnia 2019 at 11:33

  W dzisiejszych czasach wymiana online jest bardzo dużym ułatwieniem ale i ze względów bezpieczeństwa jest bardziej atrakcyjna niżeli wymiana w kantorach stacjonarnych. Nie posiadam firmy ale ciężko pracuje za granicą i zawsze bałam się chodzić dużą sumą pieniędzy przy sobie a teraz nie wychodzę z domu loguje się do kantorekspert.pl bo z nimi jestem już dość długo i im ufam. Wymieniam w 5 minut pieniądze mam na moim koncie i niczym nie muszę się martwić ani marnować swojego czasu

Zaloguj się Logowanie

Komentuj