3 powody, dla których warto wybrać studia podyplomowe

zpsb-3-powody-dla-ktorych-warto-wybrac-studia-podyplomowe-cm

3 powody, dla których warto wybrać studia podyplomowe

Ukończenie studiów licencjackich czy magisterskich to dla niektórych nie koniec edukacji. Często po podjęciu pracy wiele osób zastanawia się nad poszerzeniem swojej wiedzy lub nabyciem dodatkowych uprawnień. Czasem decyzja pada na kursy i szkolenia ze względu na krótki czas trwania. Jednak rozwiązaniami dającym nieco więcej korzyści są studia podyplomowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

1. Specjalizacja

Czym wyróżniają się studia podyplomowe? Przede wszystkim wąskim zakresem tematycznym. W przeciwieństwie do studiów licencjackich, inżynierskich czy magisterskich, podyplomowe dotyczą konkretnej specjalizacji. Przygotowują nie tylko pod względem teoretycznym, ale najczęściej praktycznym, dlatego tak wiele osób się na nie decyduje. Zajęcia skupione są na konkretnych zadaniach czy zaprezentowaniu określonej problematyki, która wiąże się np. z wykonywanym zawodem. To także świetna okazja do przebranżowienia się pod okiem specjalistów i praktyków (w województwie zachodniopomorskim takie studia można podjąć m.in. w https://www.zpsb.pl/gryfice). Czas trwania jest dłuższy niż w przypadku kursów, ale dający możliwość szczegółowego zapoznania się z materiałem. Dla wielu osób jest to też szansa nie tylko poszerzenia wiedzy, ale też sposób na samorealizację czy uzyskanie zawodowej satysfakcji, poprzez stanie się ekspertem w danej dziedzinie.

2. Nowe uprawnienia

Studia podyplomowe mają za zadanie przygotować słuchaczy do wykonywania konkretnych czynności (mocno specjalistycznych), dlatego niekiedy nawet sami pracodawcy proponują je swoim pracownikom. Zmieniające się trendy w branży, nowinki technologiczne czy dynamicznie rozwijające się dziedziny, w których pracują zatrudnieni, mobilizuje wiele osób do podnoszenia swoich kwalifikacji. Praca na tym samym stanowisku od kilkunastu lat niekiedy utrudnia wyjście poza ustalone schematy, a studia podyplomowe mogą nie tylko uaktualnić wiedzę, ale także rozwinąć umiejętności czy poszerzyć zainteresowania. Stąd czterdziestoletni „studenci” na studiach podyplomowych nie są rzadkim widokiem. Trend ciągłego dokształcania się jest coraz popularniejszy, a wyposażenie się w mocno specjalistyczną wiedzę w danym zakresie sprawia, że absolwent takich studiów staje się niezwykle atrakcyjnym pracownikiem.

3. Dodatkowe możliwości

Tak jak już zostało wspomniane, poszerzenie wiedzy oraz uzyskanie nowych kwalifikacji to świetna okazja do zdobycia lepszej pozycji na rynku pracy. Niekiedy to też szansa na przebranżowienie się, które w ostatnim czasie nieco przybrało na sile. Skąd taki trend? Zazwyczaj profil szkoły średniej lub kierunek studiów uczniowie wybierają w takim momencie życia, w którym jeszcze nie zawsze wiedzą, gdzie chcą pracować i czym się zajmować. Ta wiedza przychodzi z czasem, dlatego często po podjęciu pracy w zawodzie ludzie nie odnajdują się w zawodowej rzeczywistości. Studia podyplomowe umożliwiają uzyskanie kwalifikacji z różnych dziedzin, co z pewnością ułatwi szukanie pracy w nowym zawodzie. Co więcej, dla niektórych pracowników mogą one okazać się przydatne w celu uzyskania awansu oraz podwyżki w obecnym fachu.

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj