Przyszłość należy do systemów działających w chmurze

© 123RF

© 123RF

Od wielu lat rynek systemów do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (Enterprise Resource Planning, ERP) rośnie w siłę. Oprogramowanie to znajduje szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, jak i nieprodukcyjnych – usługowych i dystrybucyjnych. W ostatnich latach coraz więcej mówi się także o systemach ERP działających w chmurze. To do nich będzie należała przyszłość rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie.

Przedsiębiorstwa coraz bardziej przychylnie wypowiadają się na temat swoich doświadczeń, nabytych podczas wdrożeń i eksploatacji systemów ERP. Potwierdzają to wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Panorama Consulting Solution. 63% przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wykorzystanie w swojej działalności systemów ERP, jest zadowolonych z wybranych rozwiązań. Według opinii tych organizacji, ERP nie tylko pozwala na zwiększenie efektywności działania organizacji, ale też ułatwia dokonywanie analiz i informacji dotyczących biznesu.

Czy tylko systemy centralne?

Systemy klasy ERP są najczęściej postrzegane jako drogie, skomplikowane i bardzo „ciężkie” operacje, które mogą być przeprowadzane wyłącznie na miejscu. W ostatnim czasie jednak coraz więcej operacji w ramach ERP jest przenoszonych do chmury. Taki krok może wyeliminować wiele problemów przedsiębiorstw związanych z tradycyjnym podejściem do ERP. I wcale nie chodzi wyłącznie o obniżenie kosztów wykorzystania tych systemów. Jakie zatem mogą być korzyści z wykorzystania ERP jako rozwiązania z zakresu cloud computing?

A może rozwiązania w chmurze?

Rozwiązania w chmurze są polecane zwłaszcza organizacjom o dużym rozproszeniu geograficznym. Pozwalają na szerszy dostęp do systemu jego użytkownikom – z dostępem do Internetu, zarejestrowanych do systemu. Umożliwia integrację danych ze stron zdalnych z ich stroną podstawową, przez co łatwiejsze jest tworzenie raportów i śledzenie operacji w skali globalnej. Z systemem ERP działającym w chmurze łatwiej jest także integrować inne systemy. Co ważne, w dzięki rozwiązaniom bazującym na cloud computing w procesy biznesowe organizacji łatwiej jest zaangażować nie tylko pracowników, ale też jej klientów i dostawców.

Jakie są polskie doświadczenia?

Nasz krajowy rynek ERP nie ma obszernych doświadczeń w zakresie rozwiązań opartych na cloud computing. Pionierem w tym zakresie jest Advanced Business Solutions Sp. z o.o. (ABS) Ich systemem jest ABS Cloud Enterprise, kierowany przede wszystkim do firm chcących skorzystać z nowoczesnych systemów klasy ERP bez inwestowania środków w sprzęt, licencje oraz dodatkowe zasoby wewnętrzne.

W wywiadzie dla portalu ERP-view.pl, Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu ABS, wskazywał na szereg zalet rozwiązań działających w chmurze. Należy do nich zaliczyć m.in. optymalizację kosztów i organizacji pracy organizacji czy znaczące zmniejszenie wielkości inwestycji związanej z wdrożeniem systemu ERP. Jak widać, skala korzyści jest dość rozległa. ERP w chmurze powinien otworzyć szansę na rozwój także mniejszym organizacjom.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj