Od budowy do rozpoczęcia produkcji

instalacje-przemyslowe

Od budowy do rozpoczęcia produkcji

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w sektorze przemysłowym potrzebują odpowiedniej przestrzeni pozwalającej realizować zadania z zakresu produkcji. Z tego też względu prędzej czy później zachodzi konieczność postawienia hali produkcyjnej – nawet jeśli firma nie działa na dużą skalę.

Przygotowania do budowy

Zanim budowa hali ruszy pełną parą inwestor musi podjąć kilka ważnych decyzji. Całe przedsięwzięcie trzeba dobrze zaplanować, ponieważ konsekwencje decyzji podjętych na tym etapie będą później mocno odczuwalne. Należy zastanowić się nad takimi aspektami jak wielkość i lokalizacja obiektu, a także metoda budowy. Parametry hali odgrywają niezwykle istotną rolę w kontekście planów rozwoju danego przedsiębiorstwa – zbyt małe zaplecze produkcyjne może w pewnym momencie okazać się niewystarczające. Z kolei niedogodna lokalizacja oznacza sporo kłopotów natury logistycznej. Kolejną kwestią jest metoda budowy – do wyboru są hale stalowe i murowane. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, aczkolwiek na korzyść hal ze stali przemawia więcej przesłanek: krótszy czas budowy, możliwość sprzedaży elementów konstrukcyjnych czy modułowa konstrukcja ułatwiająca rozbudowę obiektu. Budowa hali stalowej nie jest poza tym zdeterminowana porą roku, a taki obiekt nie wymaga sezonowania. Pozostaje jeszcze znalezienie solidnego wykonawcy – a to wbrew pozorom nie jest łatwe zadanie. Najlepiej szukać firm specjalizujących się w generalnym wykonawstwie. Bez względu na to, czy wybór padnie na obiekt murowany, czy stalowy, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – bez niego nie wolno rozpocząć prac.

Funkcjonalność hali

O funkcjonalności hali przemysłowej decyduje szereg czynników. To nie tylko gabaryty i konstrukcja adekwatne do konkretnych potrzeb, ale także jakość zastosowanych do budowy materiałów i odpowiednie wyposażenie. Podstawę w tym obszarze stanowią instalacje przemysłowe takie jak instalacja sprężonego powietrza, wody przemysłowej, odciągi dymowe, instalacja elektryczna itp. Poza tym każda bez wyjątku hala musi sprostać wymogom przeciwpożarowym i BHP.

Funkcjonalna hala odznacza się prawidłowo określonymi parametrami: powierzchnią, liczbą kondygnacji i gęstością obciążenia. Z dobrze przygotowanym planem i rzetelnym wykonawcą proces budowy hali nie zajmuje dużo czasu – zwłaszcza że współczesny montaż przemysłowy to nowoczesne rozwiązania pozwalające na sprawne wznoszenie obiektów i wyposażenie ich w stosowne urządzenia (systemy produkcyjne są zautomatyzowane).

Odbiór techniczny i początek produkcji

Warunkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie hali produkcyjnej jest dokonanie odbioru technicznego. Potrzebna jest do tego dokumentacja, na którą składają się m.in. dziennik budowy (oryginał), protokoły badań i sprawdzeń, oświadczenia (np. kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym i przepisami), inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza itd. Oddawanie hali produkcyjnej do użytku jest złożonym i czasochłonnym procesem, ale wykrycie ewentualnych błędów pozwala w porę podjąć działania zapobiegające w przyszłości poważnym trudnościom.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj