Inwestowanie w nieruchomości – czym są flipy

czy-wynajmujacy-moze-wejsc-do-mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości – czym są flipy

Rynek nieruchomości może by świetną okazją do inwestycji. Jednym ze sposobów jest flipping mieszkań.

Na czym polega flip
Flip to operacja polegająca na kupnie mieszkania o mniejszej wartości, przeprowadzenia w nim remontu lub niezbędnych modernizacji i jego sprzedaży z zyskiem, często bardzo wysokim. Flipping jest chyba najpopularniejszą formą inwestowania w rynek mieszkań prze osoby prywatne. Wiele ludzi z tego żyje. Coraz częściej kupują oni na przykład kilka mniejszych lokali, kawalerek, w większych miastach by po kilku miesiącach sprzedać je z dużym zyskiem.

W jaki sposób można zwiększyć wartość mieszkania
W jaki sposób można przeprowadzić całą procedurę, aby kupione mieszkanie w krótkim czasie zyskało na wartości? Przede wszystkim dobrym sposobem jest remont mieszkania. Wymiana instalacji, podłóg, malowanie ścian, zmiana okien na szczelne – każda praca remontowa, która już w jakiś sposób odciąża potencjalnego nowego właściciela mieszkania jest powodem, aby podać wyższą cenę za metr kwadratowy. Uwaga – wykonując remont decydujmy się na rozwiązania uniwersalne. Wybór fototapety na ścianę czy na przykład wstawienie w łazience kafli o bardzo charakterystycznym, dominującym nad resztą wystroju wzorze może być zgubne, nawet jeśli pięknie wygląda. Przyszły nabywca może mieć zupełnie inny gust i zniechęcić się do kupna, wiedząc, że będzie musiał po raz kolejny wykonać pewne prace, aby dostosować mieszkanie do swoich potrzeb.

Jak jeszcze można zwiększyć wartość mieszkania? Dla kupujących dużym atutem jest zawsze ilość pokoju i rozkład mieszkania. Dlatego też wiele osób decyduje się na zlikwidowanie osobnej kuchni i zorganizowanie jej w ramach aneksu w pokoju dziennym. W dotychczasowej kuchni powstaje z kolei następny pokój. Ingerencja w sam rozkład mieszkania – wyburzanie ścianek itp. stanowi już poważną ingerencję w strukturę budynku. Czasem da się jej dokonać, ale każdorazowo musi być to uzgodnione, skorelowane z postanowieniami architekta.

Czy flip jest rozwiązaniem dla mnie?
Inwestowanie w mieszkania to trening cierpliwości. Zarabianie na nieruchomościach może być zajęciem niezwykle dochodowym, ale należy pamiętać, że po drodze napotyka się najróżniejsze trudności. Zanim rozpoczniemy warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na przykład: czy jesteśmy w stanie poczekać kilka miesięcy na rozpoczęcie prac remontowych i czy zysk, który osiągniemy jest tego wart? Flipping nie jest dla osób, które chcą zarobić bardzo szybko. Cały proces „podrasowywania” i sprzedaży mieszkania może długo trwać. A należy zauważyć, że rola właściciela mieszkania jest tu dość aktywna – powinien on doglądać prac, mieć rękę na pulsie i kontrolować, czy wszystko przebiega zgodnie z jego oczekiwaniami. Drugą kwestią jest to jakiego rzędy zysku się spodziewamy. Im tańsze mieszkanie tym mniejszy zarobek. Jeśli więc chcemy zainwestować mały kapitał i zarobić bardzo wysoką kwotę – flipping niekoniecznie jest dla nas dobrym biznesem. Z drugiej strony warto pamiętać, że jeśli na przykład podniesiemy wartość mieszkania o 300 tysięcy złotych, zarobić możemy na tym „na czysto” średnio w granicach ok. 10 procent tej kwoty, czyli 30 tysięcy złotych. To dużo gotówki. Jeśli więc remont nie miałby trwać bardzo długo, na przykład ponad pół roku, być może już taka kwota jest dla nas opłacalna i warta poświęcenia czasu.

Żeby zorientować się ile jest warte nasze mieszkanie i ile może być warte po remoncie dobrze jest je wycenić. Darmowej wyceny online nieruchomości można dokonać na przykład za pośrednictwem strony: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania. Właśnie taka wycena pozwoli nam ocenić na ile opłaca się nam przeprowadzenie całego flipu i czy rzeczywiście chcemy się tego podjąć.

Źródło: sonarhome.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj