Wraca kredyt technologiczny

Pojawiło się ostatnio światełko w tunelu – twierdzi Krzysztof Szubert, przewodniczący komisji ds. informatyki i telekomunikacji Business Centrę Club.

Nadzwyczajna podkomisja sejmowa, powołana do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, pracuje nad nową ustawą. Zasadniczym elementem projektu jest kontynuacja udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego tzw. kredytu technologicznego. Udzielano go przedsiębiorcom jedynie do końca 2006 r. — zgodnie z wytycznymi i zgodą Komisji Europejskiej.

Dużą zaletą projektu ustawy jest to, że kredyt będzie udzielany przez dowolne banki komercyjne — na zasadach rynkowych — natomiast BGK będzie jedynie spłacał połowę kapitału (z ograniczeniem do 4 mln zł). Ta zmiana, jak i wiele innych proponowanych w projekcie wspomnianej ustawy, ułatwi życie przedsiębiorcom oraz umożliwi dostęp do tego ciekawego mechanizmu wsparcia działalności innowacyjnej, w ramach którego w 2006 r. wpłynęło ponad 200 wniosków. Ustawa z pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz pośrednio na rynek pracy, zatem pozostaje nam jedynie czekać na jej szybkie wprowadzenie w życie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj