Leasing konsumencki atrakcyjną alternatywą dla kredytu

- Nie musimy być właścicielami wszystkich rzeczy, które są nam potrzebne. Z powodzeniem możemy użytkować np. samochód w zamian za wynagrodzenie płacone w ratach firmie leasingowej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak otwierając konferencję „Perspektywy rozwoju Leasingu Konsumenckiego w Polsce”, organizowaną przez Dziennik Gazetę Prawną. Spotkanie odbyło się 25 listopada 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że 1 lipca 2011 r., przygotowana w Ministerstwie Gospodarki ustawa deregulacyjna wprowadziła możliwość korzystania z leasingu przez osoby fizyczne. – Dzięki temu konsumenci mają dodatkowy instrument finansowy, bardziej atrakcyjny niż kredyt – zaznaczył wicepremier. – Jest to rozwiązanie proste, tańsze i bardziej elastyczne – dodał.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka rozwojowi leasingu konsumenckiego potrzebna jest także zmiana naszego nastawienia do własności. – Mamy w Polsce takie trafne powiedzenie, że żeby się napić piwa nie trzeba kupować browaru. Leasing konsumencki będzie z pewniością coraz bardziej popularny, jako łatwiejsza forma pozyskania finansowania, niż kredyt – powiedział wiceszef rządu.

1 lipca 2011 r. zniknęły bariery podatkowe utrudniające osobom fizycznym korzystanie z leasingu. Obowiązujące wcześniej przepisy stworzone były tylko dla przedsiębiorców, którzy mogli zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów. Korzystną zmianę prawa wprowadziła ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowana w Ministerstwie Gospodarki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj