Wprowadzenie do przemysłu 4.0 i jego znaczenie dla przyszłości przemysłu

przemysl-4-0

Wprowadzenie do przemysłu 4.0 i jego znaczenie dla przyszłości przemysłu

Przemysł 4.0 to kolejna, czwarta już, rewolucja przemysłowa. Charakteryzuje się integracją najnowocześniejszych technologii oraz inteligentnych systemów z fizycznym światem. Po raz pierwszy termin ten został użyty w czasie targów Hannover Messe w 2011 roku.

Skąd wziął się przemysł 4.0?

Choć idea przemysłu 4.0 pojawiła się na targach Hannover Messe, to na dobre pojęcie to zostało ukute przez założyciela Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba. W książce „Czwarta rewolucja przemysłowa” definiuje on to zjawisko jako proces, w którym wirtualne i fizyczne systemy produkcji współpracują ze sobą w elastyczny sposób na poziomie globalnym.

Jednak czwarta rewolucja przemysłowa to nie tylko sztuczna inteligencja i zintegrowane maszyny. Jej zakres jest znacznie szerszy. Przejawia się też w gwałtownym rozwoju różnych dziedzin nauki – od cytogenetyki, przez energię odnawialną, aż po fizykę kwantową. To właśnie połączenie tych różnych innowacji, a także ich interakcja sprawiają, że czwarta rewolucja przemysłowa zasadniczo różni się od poprzednich.

W szczególności widoczny jest rozwój Internetu Rzeczy, który łączy świat fizyczny z cyfrowym. Już teraz technologia ta zrewolucjonizowała wiele sektorów, ponieważ mnóstwo urządzeń jest ze sobą wzajemnie zintegrowanych i podłączonych do sieci. Jednak to dopiero początek zmian i w kolejnych latach należy się spodziewać dynamicznego rozwoju tej dziedziny.

Zmiany widoczne są również w robotyce. Coboty to specjalnie maszyny zaprojektowane do fizycznej interakcji z ludźmi. Przyczyniają się one do optymalizacji produkcji, a także zastępują pracowników w trakcie wykonywania monotonnych i niebezpiecznych zadań.

Coraz większego znaczenia nabiera również technologia druku 3D i 4D. Ma ona zastosowanie w wielu branżach, m.in. w architekturze, budownictwie czy motoryzacji.

Więcej o rewolucjach przemysłowych znajdziesz na: https://innovatingautomation.pl/przemysl-4-0/

Jakie są kluczowe elementy przemysłu 4.0?

Kluczowymi elementami przemysłu 4.0 są interaktywność, inteligencja, automatyzacja, cyberfizyczność oraz adaptacyjność. Te elementy odpowiednio zintegrowane ze sobą pozwalają na tworzenie inteligentnych fabryk, gdzie maszyny i urządzenia mogą wymieniać dane i działać autonomicznie.

Oznacza to coraz większą, na niespotykaną do tej pory skalę, robotyzację procesów produkcji przy jednoczesnym bardzo ograniczonym wykorzystaniu ludzi. Inteligentne maszyny same się uczą i przystosowują do zmiennych harmonogramów produkcji.

Czwartej rewolucji przemysłowej towarzyszy rozwój inteligentnych oraz autonomicznych systemów cyberfizycznych. Mają one możliwość wzajemnego komunikowania się, a także monitorowania i sterowania urządzeniami.

Z kolei big data umożliwia zarządzanie i interpretację ogromnych ilości danych także do celów biznesowych, co jest szczególnie istotne przy opracowywaniu długofalowej strategii lub podejmowaniu szybkich decyzji.

Jakie korzyści przynosi przemysł 4.0?

Inteligentny przemysł 4.0 przynosi wiele korzyści, takich jak:

  • usprawnienie procesów produkcyjnych,
  • poprawa jakości produktów,
  • zwiększenie efektywności energetycznej,
  • redukcja kosztów,
  • zwiększenie elastyczności i personalizacji produkcji.

To również lepsze podejmowanie decyzji za pomocą narzędzi opartych na danych i poprawa konkurencyjności. Poza tym w większym stopniu zaspokajane są potrzeby konsumentów, którzy otrzymują coraz częściej spersonalizowany produkt lub usługę dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jakie wyzwania stoją przed przemysłem 4.0?

Jeśli chodzi o wyzwania, to eksperci wskazują na kilka ważnych zagadnień. Przede wszystkim tempo zmian jest zawrotne, co wymaga również szybkiej adaptacji, a nie zawsze jest to łatwe. Pojawiają się też nowe cybernetyczne zagrożenia, dlatego należy stale poprawiać bezpieczeństwo w tym zakresie.

Zwiększa się również uzależnienie od nowoczesnej technologii, która zdominowała życie wielu ludzi. Jest po prostu wszechobecna. Przemysł 4.0 ma także ogromny wpływ na zatrudnienie. Z jednej strony brakuje wykwalifikowanych kadr, głównie informatyków, a z drugiej zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników wykonujących monotonne prace. Szansą dla tych drugich może być przekwalifikowanie i znalezienie pracy w nowych sektorach gospodarki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj