Praca a wychowanie dziecka – jak to pogodzić?

© adobestock

© adobestock

Macierzyństwo nie musi oznaczać rezygnacji z pracy zawodowej. Chociaż wydaje się, że trudno połączyć jedno z drugim, nie jest to niemożliwe. Poniżej siedem propozycji, które ułatwią powrót na rynek pracy.

1. Pracuj na część etatu

Nie zawsze i nie w każdym zawodzie będzie to możliwe, ale jeśli twoja sytuacja zawodowa i finansowa na to pozwala, rozważ zatrudnienie na pół lub ćwierć etatu. Dzięki temu nie stracisz kontaktu z zawodem, będziesz na bieżąco z nowościami, nie wypadniesz z rynku. Jednocześnie sporą część tygodnia będziesz mogła poświęcić dziecku, na bieżąco obserwować jego rozwój, cieszyć się z postępów, towarzyszyć mu w pierwszych dnia w przedszkolu i szkole.

2. Pracuj zdalnie

Internet daje naprawdę nieograniczone możliwości. Praca zdalna jest coraz bardziej popularna i coraz więcej pracodawców wyraża na nią zgodę. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i już możesz być w pracy. O ile twój zawód nie wymaga kontaktu z klientami, możesz wykonywać swoje zawodowe obowiązki, siedząc przy prywatnym biurku. W zależności od twojego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy będziesz rozliczana według liczby przepracowanych godzin lub liczby zrealizowanych zleceń.

3. Pracuj w elastycznym wymiarze godzin

Raz przyjdziesz do pracy na pięć godzin, innym razem na dziesięć, jeszcze innym nie przyjdziesz wcale. Raz zaczniesz o ósmej rano, raz o jedenastej. To opcja dobra szczególnie dla tych rodziców, którzy odprowadzają dzieci do szkoły na różne godziny. Ważne jest, by w ciągu miesiąca przepracować określoną liczbę godzin. W niektórych firmach szef poprosi o wcześniejsze określenie, kiedy i w jakich godzinach możesz pracować.

4. Wymieniaj się z partnerem opieką nad dzieckiem

Jeśli oboje pracujecie na zmiany lub w elastycznym wymiarze godzin, postaraj się tak ułożyć domowy grafik, żeby przynajmniej jedno z was zawsze było w domu. Dzięki temu oboje możecie realizować się zawodowo i zarabiać na potrzeby rodziny, jednocześnie wychowując dziecko.

5. Korzystaj z pomocy rodziców i teściów

Jeśli możesz, poproś o pomoc babcie i dziadków twojego dziecka. Chociaż dziś coraz częściej dziadkowie są długo aktywni zawodowo, zdarzają się i tacy, którzy mogą i chcą zajmować się wnukami. Dziecko na pewno na tym skorzysta, bo babcia i dziadek to ważne w jego życiu osoby, a ty nie będziesz musiała rezygnować z pracy zawodowej.

6. Żłobek lub przedszkole

Jeśli twoje dziecko dostanie się do państwowego żłobka, możesz uważać się za szczęściarę. Jeśli nie, zawsze pozostaje żłobek prywatny. O przedszkole jest łatwiej, miejsce przysługuje wszystkim dzieciom, w wieku przedszkolnym. Jeśli pracujesz na przysłowiową pierwszą zmianę, możesz skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj jednak, że większość przedszkoli kończy pracę o godzinie 17.00.

7. Zatrudnij nianię

Męża nie ma od rana do nocy, babcia i dziadek mieszkają daleko, a twoje dziecko nie nadaje się (np. z powodów zdrowotnych) do przedszkola? To naprawdę nie oznacza, że musisz zrezygnować z pracy zawodowej i zostać w domu. Pomyśl o zatrudnieniu niani, która pod twoją nieobecność przejmie twoje obowiązki. Niania w Szczecinie to dobre rozwiązanie, gdy chcesz wrócić do pracy na całość lub część etatu. Możesz jej poszukać w agencji niań lub popytać znajomych o zaufaną osobę.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj