Polska wprowadza grafen do przemysłowej produkcji

Polska rozpoczyna produkcję przemysłową wynalazku opatentowanego ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka. Projekt Wsparcie ochrony praw własności przemysłowej dla wynalazku dot. sposobu wytwarzania grafenu w sposób modelowy realizuje założenia idei współpracy między sferą nauki i biznesu. Nową metodę opracowali naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania nowych materiałów m.in. w elektronice, mikromechanice i metrologii. Za wprowadzenie grafenu do przemysłowej produkcji odpowiada powołana przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółka celowa Nano Carbon.

Słowo grafen warto zapamiętać, bo już dziś naukowcy i przedstawiciele świata biznesu mówią o „przełomowym odkryciu”. Został wynaleziony w 2004 roku przez dwóch Rosjan – Andrieja Gejma i Konstantina Nowosiołowa , ale dopiero polscy naukowcy odkryli możliwość jego masowej i – co warto podkreślić – stosunkowo taniej – produkcji. Grafen jest zupełnie nowym materiałem i ciągle trwają prace nad możliwościami jego zastosowania oraz wykorzystania naturalnych zalet. Ta płaska struktura złożona z atomów węgla, o jednoatomowej grubości i tylko dwóch wymiarach (długości i szerokości) jest niezwykle mocna, elastyczna i posiada doskonałe właściwości przewodzenia ciepła i prądu. Przewiduje się, że dzięki tym właściwościom, zastosowany w elektronicznych komponentach grafen może z powodzeniem zastąpić wszechobecny krzem.

Naukowcy i przedsiębiorcy pytani o możliwości wykorzystania nowej materii wymieniają długą listę – począwszy od elektroniki (ekrany LCD, panele słoneczne, ekrany dotykowe), po motoryzację i przemysł lotniczy (tłumiki, kabiny samochodów, poszycia samolotów) na medycynie kończąc. Jak podkreślił rektor Politechniki Warszawskiej – profesor Jan Szmidt – jak dotąd zgłoszonych zostało prawie tysiąc patentów na jego zastosowanie! Szczególne nadzieje pokładane są w badaniach nad możliwością pokonywania komórek nowotworowych przez grafen, który poza swoimi cechami fizycznymi – wykazuje się właściwościami bakteriobójczymi i antyseptycznymi. Mówiąc obrazowo, otoczona przez przylegający do niej grafen chora komórka umierałaby, ponieważ transport tlenu i składników odżywczych zostawałby od niej automatycznie odcięty.

18 grudnia 2013 r. odbyła się uroczystość uruchomienia sprzedaży grafenu przez internet, w której uczestniczył premier Donald Tusk. Dzięki wynalazkowi Polska ma dużą szansę na zainicjowanie rewolucji i jak określają to entuzjaści nowej technologii – stania się nową Doliną, ale już „Grafenową”.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj