Nowe sposoby klejenia

innowacje-w-przemysle

Nowe sposoby klejenia

Rozwój technologiczny poszczególnych gałęzi przemysłu pozostawia swoje ślady nie tylko w cyfryzacji procesów i nowoczesnych metodach produkcji, ale także wpływa na powstawanie nowych substancji, dzięki którym specjaliści mają więcej możliwości. Bez wątpienia jednymi z najprężniej rozwijających się chemikaliów są różnego rodzaju kleje przemysłowe.

Dzisiaj skleić można już prawie wszystko, a wewnątrz tubek, które kiedyś po prostu były uniwersalnym spoiwem dla wszystkiego, aktualnie znajdziemy takie parametry, że ciężko na dobrą sprawę połapać się, czym różni się jeden klej od innego.


Najmocniejszy klej świata

O kleju cyjanoakrywlowym mogliście słyszeć w dosyć głośnej w ostatnim czasie sprawie, kiedy to z jego pomocą przyklejono wiszący wózek widłowy o wadze 8,1 tony i został on utrzymany przez blisko godzinę. W ten sposób ustanowiono nowy rekord świata w dosyć dziwnej konkurencji, jaką jest utrzymywanie przedmiotów za pomocą kleju. Klej cyjanoakrylowy oczywiście nie służy tylko i wyłącznie do bicia rekordów Guinnessa, gdyż z powodzeniem może być używany nawet w domowych warunkach do łączenia materiałów takich jak metal, drewno, etyl, guma, a nawet trudnosklejalnych materiałów teflonowych i poliolfiny. Należy jedynie uważać, by nie przykleić za pomocą kleju cyjanoakrylowego samego siebie i nie pobić kolejnego rekordu.

Zabezpieczenie i utwardzenie gwintów

Następną dosyć specyficzną kategorią są kleje do gwintów, których struktura na przestrzeni lat dosyć mocno ewoluowała. Tego typu substancji używa się do zabezpieczenia gwintów w różnych urządzeniach. Taka praktyka ma za zadanie zapobiegać samoluzowaniu się śrub oraz zabezpieczać elementy przed drganiami, oraz obciążeniami udarowymi. Ważną funkcjonalnością jest także ochrona elementów metalowych przed korozją. Kleje do gwintów na pozór nie różnią się niczym od zwykłych, aczkolwiek posiadają samo zdolność do wypełniania szczelin i przestrzeni, z jakich składają się gwinty. Na rynku istnieje wiele producentów klejów do gwintów, a ich nazw nie będziemy teraz przytaczać, gdyż to nie to jest przedmiotem tego artykułu. Kleje do gwintów utwardzają się w pokojowej temperaturze i są niezwykle trwałe.

Innowacje w dziedzinie klejenia

Bardzo ciekawą i podatną na nowinki kategorią są kleje przemysłowe, których używa się najczęściej w halach produkcyjnych i laboratoriach, w których wytwarzane są przedmioty codziennego użytku. Klejów przemysłowych zdecydowanie nie można wrzucić do jednego worka, ponieważ będą one różne dla poszczególnych materiałów, jednak bez wątpienia trzeba odznaczyć klika nowości, które zrewolucjonizowały techniki klejenia. Na uwagę zasługują nowoczesne kleje przemysłowe metakrylowe, z których pomocą można łączyć elementy metalowe. Taki rodzaj substancji szybko zasycha i powoduje ultratrwałe scalenie porównywalne z mocą spawania. Inna innowacja to wykorzystanie klejów przemysłowych utwardzanych promieniami UV. Do takiego klejenia potrzebujemy specjalnej lampy UV z długofalowymi promieniami, aczkolwiek jeżeli już skompletujemy cały zestaw, sklejanie przebiega w mniej niż 30 sekund i jest niezwykle trwałe. Kleje przemysłowe utwardzane promieniami UV wykorzystuje się bardzo często do klejenia elementów szklanych takich jak gabloty czy akwaria.

Dowiedz się więcej na https://ataszek.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj