5 innowacji, które zmieniły świat finansów

innowacje-finansowe

5 innowacji, które zmieniły świat finansów

Rozwój technologii ma ogromny wpływ na nasze życie, jeśli chodzi o różne jego aspekty, również finanse. Dzięki temu możemy dużo swobodniej korzystać z wszelkich udogodnień przede wszystkim, jeśli chodzi o płatności czy dostęp do swoich oszczędności. Na które ułatwienia warto zwrócić największą uwagę?

Płatności zbliżeniowe

Chociaż płatności zbliżeniowe na większą skalę zaczęto wprowadzać w 2005 roku, już wcześniej eksperymentowano z podobnym systemem, m.in. w chińskim transporcie miejskim (w 1997 wprowadzono system Octopus). Dzisiaj możemy cieszyć się możliwością ekspresowego płacenia niemal w każdym sklepie czy punkcie usługowym. Co ciekawe, można robić to nie tylko za pomocą karty. Smartfon, zegarek, naklejka płatnicza czy brelok to kilka z możliwości. Jakiś czas temu został przedstawiony również projekt okularów umożliwiających płatności zbliżeniowe, co zaprezentowała Visa na festiwalu SXSW w Teksasie.

Ciekawostką jest fakt, że staliśmy się liderami, jeśli chodzi o wykorzystywanie płatności zbliżeniowych w Europie, co wynika z raportu „Masterindex – ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”. Dzięki możliwości płacenia zbliżeniowo nie tylko otrzymujemy komfort samodzielnego używania swoich kart, ale sprzedawcy zyskują czas ze względu na krótki czas całej transakcji.

Rozwój bankowości elektronicznej

Chociaż nadal w dzisiejszych, nowoczesnych bankach można spotkać niekończące się kolejki, jednak wydaje się, że z roku na rok systematycznie ulegają zmniejszeniu. Wpływ na to ma z pewnością rozwój bankowości elektronicznej, ponieważ dzięki niej klient został w pewnej części uwolniony od konieczności skorzystania z uprzejmości doradcy w placówce. Wystarczy zalogować się w systemie, a użytkownik otrzymuje dostęp do dużej części swoich danych, numeru rachunków, historii transakcji itd.

To jednak nie wszystko. Banki prześcigają się we wprowadzaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, czego efektem jest np. możliwość składania niektórych wniosków urzędowych właśnie przez system bankowości elektronicznej. Sporym ułatwieniem jest również opcja samodzielnego zakładania lokat. Oczywiście warto zaznaczyć, że zależy to od danej placówki, dlatego warto sprawdzać, jakie możliwości ma dany bank.

Aplikacje mobilne

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzą czasy coraz większej samodzielności klienta. Już nie tylko dostęp do konta za pomocą komputera, ale również opcja przeglądania salda rachunku czy robienia przelewów przez aplikację mobilną to spore ułatwienie. Prognozuje się, że ruch mobilny będzie stale rósł. Właśnie dlatego tak ważne jest wprowadzanie nowych usług dostępnych na urządzenia przenośne. Zrobienie szybkiego przelewu czy sprawdzenie rachunku, a nawet wybranie nowego produktu bankowego (np. lokaty) to kilka z udogodnień aplikacji mobilnych niektórych banków.

Punkty samoobsługowe dla klientów

Wspomnieliśmy już o samodzielności klientów, a już od jakiegoś czasu obserwujemy systematyczne zmniejszanie się liczby placówek stacjonarnych. Niedawno jednak poszliśmy o krok dalej, czego dowodem jest powstanie punktów samoobsługowych dla klientów indywidualnych. Na razie opcję tę umożliwił w Polsce tylko jeden bank i to tylko w dwóch miastach, ale być może niebawem będzie to już standard. Nie przewiduje się na razie, aby placówki stacjonarne miały zupełnie zniknąć, jednak zauważa się wyraźnie większą swobodę klientów.

Pożyczki online i rozwój firm pozabankowych

Jeszcze kilkanaście lat temu firmy pozabankowe nie cieszyły się najlepszymi opiniami. Wpływ na to miała m.in. kwestia braku odpowiednich regulacji prawnych oraz nagłaśniane w mediach sprawy oszustw finansowych. Dziś sprawa pożyczek i firm pozabankowych wygląda zupełnie inaczej. Sektor ten rozwinął się, a wprowadzane coraz ciekawsze rozwiązania techniczne sprawiają, że klienci nabierają zaufania do tego typu instytucji.

Warto wspomnieć o usłudze, która miała niewątpliwy wpływ na świat finansów, a jest nią pożyczka online. Choć można ją spotkać również w bankach, kojarzone są z nią głównie podmioty pozabankowe, a niektóre firmy stały się wręcz specjalistami w tej kwestii. Przykładem jest choćby pożyczka online od ZAPLO.

Jakie są zasady działania tego typu usług?

  1. Użytkownik rejestruje się poprzez stronę pożyczkodawcy.
  2. Wypełnia formularz, który jest wnioskiem o chwilówkę.
  3. Należy podać poprawne dane i numer swojego rachunku, na który mają być przelane pieniądze.
  4. Najczęściej klient musi zrobić przelew weryfikacyjny na drobną kwotę (na przykład 1 grosz).
  5. Następnie czeka na rozpatrzenie wniosku i przyznanie gotówki online.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj