Małopolska informatyzuje ratownictwo i zarządzanie ruchem

Tworzony system posiadał będzie cechy skalowalności i otwartości, co pozwoli na rozbudowę czy też wprowadzanie modyfikacji lub integrację z innymi systemami. Lokalizacja projektu będzie miała miejsce na ternie miasta Kraków a także w licznych punktach na terenie powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego (szczegółowe informacje na temat lokalizacji urządzeń zostały umieszczone w części 8 studium wykonalności).

Przedsięwzięcie jest projektem innowacyjnym, zgodnym z najlepszą praktyką w dziedzinie rozwiązań ITS, zaspakajającym potrzeby zarówno użytkowników dróg jak i zarządcy oraz przedstawia optymalny stosunek jakości do ceny. Ponadto rozwiązania technologiczne wprowadzone w projekcie posiadają pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz promują wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Rozwiązania, jakie zaproponowano są koniecznymi dla realizacji celu społeczeństwa informacyjnego, w którym administracja współpracuje ze sobą na wielu płaszczyznach, w tym też poprzez tworzenie systemów łatwych do integracji zasilających się wzajemnie informacjami, przez co tworzących narzędzia wspomagające a także zapewniające większy poziom bezpieczeństwa.

Systemy zostaną opracowane w taki sposób aby spełniały warunki i wdrażały normę PN-I-07799-2. Opracowując projekt Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie uwzględnił najnowsze rozwiązania technologiczne oraz najnowocześniejsze rozwiązania teleinformatyczne, a także konieczność działania które w jak najmniejszym stopniu uzależni urządzenia ITS od stałego źródła zasilania.

Opracowując projekt brano także pod uwagę czynnik ekonomiczny, jako istotny z uwagi na konieczność zachowania zasad gospodarności oraz racjonalizacji wydatkowania środków publicznych przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesności wdrożonych rozwiązań. Projekt zakłada otwartą modułową budowę zarówno w kwestii rozwiązań informatycznych jak i sposobów komunikacji, co pozwoli na rozbudowę systemu oraz sieci urządzeń w sposób elastyczny bez konieczności stosowania produktów określonego producenta.

Wartość projektu wynosi 4 802 916 zł, z czego 3 602 187 zł stanowi dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. System inteligentnego sterowania ruchem w regionie podhalańskim ma zostać zbudowany do 30 września 2011 roku.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj