Firma musi „czuć” system ERP, który kupuje

© sxc.hu

© sxc.hu

Ile kosztuje system ERP? Może, aby mieć pełny pogląd na sytuację rozpocznijmy od definicji: system ERP to zintegrowany zbiór modułów obsługujących wszystkie procesy biznesowe firmy. Dobry system musi być elastyczny – dostosowywać się do zmiennych warunków i otoczenia firmy. To nie prawda, że system ERP jest tak drogi, że pozwolić mogą sobie na niego tylko nieliczni. To użytkownik określa, które obszary wymagają informatyzacji w jego firmie, a zadaniem producenta i dostawcy jest pomoc w dobraniu odpowiednich rozwiązań ze swojej oferty tak, aby spełniły założone przez użytkownika cele.

Skąd taka opinia?

Przede wszystkim jest dostosowany do specyfiki i wielkości firmy, więc pozwolić sobie na niego może praktycznie każde przedsiębiorstwo. I tutaj można dodać kolejną pozytywną kwestię, mianowicie doskonałą rzeczą w oprogramowaniu ERP jest opcja ciągłego rozwoju. Tak naprawdę, to klient decyduje jakie obszary w firmie chce obsłużyć za pomocą oprogramowania ERP. Możliwości zintegrowanego systemu ERP zawsze można uzupełnić i rozwinąć poprzez wdrożenie rozwiązań specjalistycznych do obsługi obszaru, który wymaga szczególnej uwagi w działalności firmy.

Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które zadowolą najbardziej wymagających klientów. I to jest plus, ponieważ producentom i dostawcom oprogramowania ERP zależy na tym, aby za konkretną ceną szła określona jakość. I tutaj już nie ma się czego obawiać, bowiem obecnie oferta rynku IT jest tak bogata, że klient w ofertach może wybierać i przebierać. Z systemem ERP jest jak z garniturem – najlepiej, aby każdy miał go na swoją miarę. Firma musi „czuć” system który kupuje i nigdy nie liczyć na to, że skoro płacą producentowi za system i wdrożenie to mogą już tylko wykonać przelew i wszystko będzie jak należy. Tak, producent zrobi co w swojej mocy, ale bez współpracy nie będzie efektu jakiego oczekujemy. Właśnie ta współpraca między firmą, która chce zakupić system, a dostawcą jest najważniejsza. Właściwie to chodzi o to, aby spodnie w tym „garniturze nie były za długie, a rękawy za krótkie, ponieważ nadeptując na nogawkę, można się przewrócić, a z za krótkimi rękawami będziemy wyglądali co najmniej śmiesznie”. Może to dość proste porównanie, ale nie można odmówić mu tego, że trafia w sedno.

Dlaczego klienci boją się pytać o ceny systemu ERP?

Przede wszystkim dlatego, że w Polsce funkcjonuje pewien mit, który wiąże się właśnie z tajemniczą dla wielu nazwą ERP. Większości producentów i dostawców zależy na tym, aby ich produkt wkraczał na nowe rynki, do nowych firm i zdobywał coraz to ciekawsze branże. Dlatego, często są w stanie dostosować się do klienta i zaproponować mu stopniowe poszerzanie systemu o dodatkowe funkcjonalności. Warto rozmawiać z producentem na etapie zakupu, ponieważ często jest on w stanie rozszerzać system o konkretne funkcjonalności, które sprawdzą się akurat w naszej firmie.

O czym musi pamiętać klient?

Zdecydowanie o tym, że program rozwija się wraz z firmą, w każdej chwili istnieje możliwość dodania/dokupienia dodatkowych modułów, funkcjonalności, system ERP to system, który żyje, jest elastyczny i pozwala odkrywać wciąż nowe rozwiązania.

Nowe rozwiązania, to nowe możliwości, a nowe możliwości to sposób na dynamiczny rozwój.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj