Inwestować każdy może!

© pexels photo

© pexels photo

Wbrew pozorom nie jest to zajęcie jedynie dla ludzi bogatych i posiadających ogromne oszczędności. Każdy z nas, nawet mając niezbyt zasobny portfel, może, a nawet powinien inwestować. Niezależnie czy robisz to przy użyciu wielkich lub niedużych kwot, musisz pamiętać o podstawowych zasadach rządzących inwestowaniem. Bez nich ani rusz.

Tak, jest sens również w inwestowaniu niewielkich kwot. Takie inwestycje służą przede wszystkim odkładaniu pieniędzy na emeryturę i według wszelkich obliczeń – naprawdę mają sens. Zwłaszcza jeśli wpłaty są rozłożone na wiele lat. Jak wiemy, wysokość emerytury, którą po latach ciężkiej pracy wypłaci nam Zakład Ubezpieczeń Socjalnych, może się okazać „głodowa”. Całkiem dosłownie „głodowa”, bo w wypadku wielu ludzi z pewnością te pieniądze nie pozwolą na przeżycie miesiąca. Nie wspominają o godnym życiu…

Inwestowanie małych kwot, choćby 100 zł miesięcznie (po trzydziestu latach będziemy dysponować kapitałem w wysokości co najmniej 70 tys. zł) może się okazać najlepszą obroną przed skrajną biedą na emeryturze…

Jednak nawet jeśli zdecydujemy się inwestować małe kwoty i tak musimy pamiętać o podstawowych zasadach, które znacząco zwiększą efektywność naszej inwestycji i dzięki temu wesprą nas w drodze do pozyskania kapitału.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, po co inwestujemy i musimy to wiedzieć, zanim zabierzemy się do wyboru sposobu i formy inwestycji. Zbierasz na samochód dla córki, mieszkanie dla syna, wycieczkę dookoła świata czy może własną emeryturę? Zanim wybierzesz sposób, w jaki chcesz to osiągnąć, musisz wiedzieć, czego właściwie chcesz oraz w jakim czasie zamierzasz to osiągnąć. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie instrumenty, które ułatwią realizację założonego celu.

Oczywiście sposobów inwestowania jest bez liku. Możemy założyć sobie lokatę w banku i sukcesywnie wpłacać tam pieniądze. Nie jest to zły sposób, ale musimy pamiętać, że jego efektywność jest niewielka. Oprocentowanie lokat szoruje dzisiaj po dnie i nie bardzo nawet goni inflację. I tak będzie również w przyszłości – nawet jeśli banki podniosą oprocentowanie, to i tak tylko na tyle, aby „dogonić” wskaźnik inflacji. Innym sposobem jest inwestowanie bezpośrednio na giełdzie, w konkretne spółki. To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dobrze znamy rynek kapitałowy i umiemy się po nim sprawnie poruszać. I, dodatkowo, mamy dość czasu, aby codziennie monitorować sytuację na parkiecie.

Jeśli nie, wówczas najlepiej zainwestować w fundusze inwestycyjne. Wówczas wszystkie te obowiązki biorą na siebie specjaliści, którzy zarządzają naszymi pieniędzmi. Ważne jednak, aby starannie wybrać fundusz inwestycyjny, zwracając baczną uwagę na klasę aktywów, w które fundusz inwestuje oraz na wysokość opłat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj