Dobry smartfon – co to znaczy? Na co zwracamy uwagę, wybierając nowy telefon

jaki-smartfon-wybrac

Dobry smartfon – co to znaczy? Na co zwracamy uwagę, wybierając nowy telefon

Dostępne obecnie na rynku smartfony charakteryzują się wieloma podobnymi funkcjami, a specyfikacja modeli różnych producentów nieznacznie się od siebie różni. Co zatem sprawia, że decydujemy się na jeden konkretny telefon i co to znaczy „dobry smartfon”? Czy do zakupu skłaniają nas promocyjne ceny i przedsprzedaże?

User Experience, czyli to, co w smartfonie liczy się najbardziej

Wybierając nowy telefon, analizujemy jego specyfikację i porównujemy dany model z innymi markami. Zależy nam przecież na tym, żeby kupić jak najbardziej niezawodny telefon z wieloma nowoczesnymi funkcjami, o niebanalnym wyglądzie i z przydatnymi funkcjami ułatwiającymi życie. Smartfon musi dać się obsługiwać intuicyjnie i być jak najmniej kłopotliwy (np. mieć baterię o przedłużonej żywotności, tzw. sprytne ładowanie, czy specjalne tryby oszczędzania energii i funkcję wyciszania telefonu w określonych sytuacjach). Przy wyborze telefonu cena gra drugoplanową rolę, bo to, co liczy się najbardziej, to tzw. user experience, czyli doświadczenie użytkownika podczas korzystania ze smartfonu. Obecnie tym, producenci próbują nas zachwycić i namówić do zakupu swojego modelu. Bo czy dla przeciętnego użytkownika korzystającego z podstawowych funkcji smartfonu, który zdecyduje się na telefon do 1000 zł, będzie istotna wersja procesora? Raczej nie. Użytkownik doceni jednak atrakcyjny wygląd, szybkość działania sprzętu i możliwość robienia dobrych zdjęć w mało przyjaznych warunkach. Producenci projektują więc tak swoje telefony, żeby zachwycić użytkownika niecodziennymi rozwiązaniami. Zachęcają go do zakupy ciekawymi promocjami i akcjami przedsprzedażowymi. To w dużej mierze właśnie dzięki głośnym akcjom premierowym fani jednej marki telefonów decydują się na zakup smartfonu innej firmy.

Dobry smartfon, czyli co to teraz znaczy?

Wymieniając cechy dobrego smartfonu, można by napisać o wyświetlaczu wysokiej rozdzielczości, aparacie robiącym doskonałe zdjęcia nawet w najsłabszych warunkach, czy szybko ładującej się baterii. W segmencie premium telefonów komórkowych trudno obecnie trafić na sprzęt słabej jakości, a urządzenia w wybranym przedziale cenowym prezentują się bardzo podobnie. Tylko technologiczni specjaliści, dostrzegą różnice w specyfikacji i wybiorą model najbardziej dla siebie wydajny i działający bez zarzutu. Ci, którzy na telefonach znają się trochę mniej, też zerkną do opisu parametrów, jednak o zakupie ostatecznie przesądzi wygląd sprzętu i możliwość nabycia telefonu w przedsprzedaży z dodatkowymi gratisami lub w atrakcyjnej cenie. Kto wymarzył sobie konkretny model, tylko czeka na wypuszczenie go na rynek. Dobra reklama z udziałem znanego celebryty, aktora (jak np. reklama telefonów Xperia z udziałem Macieja Stuhra) lub piosenkarza zachęca nas do wybrania telefonu, z którego korzysta też sława. Medialny szum wokół nowo wypuszczanego smartfonu napędza sprzedaż bardziej niż jego specyfikacja, zaawansowane funkcje czy nawet wygląd.

Nowa rodzina Xperia, czyli telefony z profesjonalnym aparatem i zachwycającym dźwiękiem

Smartfony firmy Sony znane są użytkownikom nie tylko z niezawodności działania, ale także z doskonałych aparatów z zaawansowanymi systemami, którymi można robić profesjonalne zdjęcia. W najnowszych modelach z rodziny Xperia umieszczono aparat z funkcją Motion Eye™ inteligentnie wykrywający ruch i pozwalający na wykonywanie znakomitych fotografii. Dzięki nowoczesnej matrycy umieszczonej w aparacie zdjęcia ruchomych obiektów są wyostrzone i pozbawione szumów. Korzystając z Xperia XZ Premium, uwiecznimy niezapomniane chwile nawet przy bardzo słabym świetle dzięki funkcji inteligentnej kontroli ekspozycji.

Na blogu Sony Xperia (https://blogs.sonymobile.com/pl/) pojawiła się reklama z udziałem Macieja Stuhra promująca najnowszą rodzinę smartfonów. Aktor zszedł do jaskini Pivka Jama w Słowenii, żeby pokazać, jak działa nowoczesna technologia dźwięku wykorzystana w telefonach Xperia. Dzięki systemowi High-Resolution Audio i doskonałym głośnikom wbudowanym w urządzenie, brzmienia płynące z telefonu pozwalają poczuć się jak w miejscu, w którym powstała muzyka. Słuchając ulubionych utworów, mamy wrażenie, jakbyśmy przebywali w studiu nagraniowym razem z artystą, a dźwięk zbliża się do jakości studyjnej. Nowe smartfony z rodziny Xperia zachwycą każdego audiofila, bo rozbudowany format próbkowania zapewnia doskonałą wyrazistość dźwięku. Nawet przy podłączonym bezprzewodowym głośniku czy słuchawkach przez transmisję Bluetooth, brzmienie dźwięków pozostaje krystalicznie czyste. Kiedy chcemy choć na chwilę odciąć się od świata, dzięki eliminacji hałasu z zewnątrz po podłączeniu słuchawek, możemy cieszyć się muzyką bez zakłóceń (więcej o dźwięku na blogu Xperia).

Xperia XZ1 w przedsprzedaży – dlaczego warto je mieć?

Najnowsze modele z rodziny Xperia charakteryzują się doskonałymi parametrami aparatów i głośników. W limitowanej ofercie przedsprzedażowej do smartfonu dołączane są profesjonalne słuchawki Sony w kolorach zbliżonych do wybranego modelu telefonu (do Xperii XZ1 dostępnej w Polsce od połowy września, do Xperii XZ1 Compact dostępnej od października). Rodzinę urządzeń Sony poleca Maciej Stuhr, który zachwycił się niebywałym dźwiękiem płynącym z głośników najnowszych modeli. Dwa przednie głośniki zapewniają naturalne trójwymiarowe pole dźwiękowe, co sprawia, że słyszymy muzykę tak, jakby otaczała nas z każdej strony. Po założeniu słuchawek Sony nasze uszy zarejestrują dźwięki w taki sposób, jak słyszymy je naturalnie. Z lewej strony będziemy słyszeć solówki gitarowe, pośrodku wokale, a z prawej bębny. Telefon zapewni nam niezapomniane, koncertowe wrażenia słuchowe.

Smartfony z segmentu premium cechują się bardzo podobnymi parametrami. Dlatego nasz wybór opieramy najczęściej na szczegółach wyróżniających konkretne modele. Telefon musi być łatwy w obsłudze, intuicyjny, działać szybko i przez stosunkowo długi czas na jednym ładowaniu. Pozostałe funkcjonalności to już kwestia indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj