BIOREGION Wielkopolska z nowym projektem dla biosektora

Powołane przez NTPP Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska realizuje kolejny projekt dla polskiej branży biotechnologicznej i Life Science. Dzięki udziałowi w konkursie „Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności” organizacja zdobyła środki unijne na dalsze działania wspierające rozwój biosektora. Jej najnowsza inicjatywa jest otwarta dla wszystkich podmiotów zainteresowanych biogospodarką.

W lipcu 2011 r. BIOREGION WIELKOPOLSKA został jednym z beneficjentów projektu „Wielkopolskie Klastry na rzecz innowacyjności”, współfinansowanego z funduszy unijnych. Udział w tym przedsięwzięciu pozwoli Stowarzyszeniu na organizację cyklu otwartych spotkań, których celem jest nie tylko integracja środowisk naukowych i biznesowych zajmujących się szeroko rozumianą biotechnologią, ale przede wszystkim dostarczenie praktycznej wiedzy na temat zasad i sposobów prowadzenia biobiznesu, transferu know-how i technologii, zarządzania innowacjami oraz „najlepszych praktyk” branżowych w ujęciu międzynarodowym. Organizacja zleci także przygotowanie profesjonalnych opracowań prezentujących kierunki rozwoju biotechnologii zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W lipcu br. na terenie NTPP działająca w Stowarzyszeniu firma VitalnSilica przeprowadziła już pierwsze z zaplanowanych spotkań. Dotyczyło ono nowych rozwiązań technologicznych w zakresie modelowania struktury białek oraz zagadnień związanych z bioinformatyką i biologicznymi bazami danych. Niezwykle interesująco zapowiadają się kolejne spotkania BIOREGIONU, a w szczególności spotkania z udziałem międzynarodowych specjalistów z branży biotechnologicznej i Life Science, spotkania dla przedstawicieli władz samorządowych

i dyplomatycznych oraz spotkania prezentujące nowe rozwiązania technologiczne w biobiznesie. 15 września br. organizatorzy zapraszają do NTPP wszystkich zainteresowanych podstawami biobiznesu. Pozostałe spotkania odbędą się natomiast w październiku i listopadzie.

BIOREGION Wielkopolska powołaliśmy w styczniu 2011 r. Jego zasadniczym celem jest integracja oraz promocja wielkopolskiego i polskiego biosektora zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej. – mówi Dagmara Nickel, prezes Nickel Technology Park Poznań (NTPP) oraz Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska – Nasza organizacja jest otwarta na wszystkie zainteresowane współpracą podmioty: przedsiębiorstwa, start-up’y, środowiska akademickie, jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, samorządy lokalne czy stowarzyszenia branżowe. Po ponad 7 miesiącach działalności mamy już ok. 50 członków, wśród nich: firmy CB DNA sp. z o.o., POZLAB sp. z o.o., AdvaChemLab sp. z o.o., Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy działalności BIOREGION Wielkopolska zrealizował szereg przedsięwzięć wspierających rozwój biogospodarki. Szczególnie dużą wagę organizacja przykłada do przedsięwzięć ułatwiających jej członkom nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych w kraju i zagranicą. W maju br. Stowarzyszenie, przy znaczącym współudziale władz samorządowych Poznania i Wielkopolski, zorganizowało pierwszą międzynarodową konferencję naukową BIOCONNECT 2011. W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia – konferencja BIOCONNECT 2012. Dzięki środkom unijnym pozyskanym przez NTPP z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, możliwy był również udział w liczących się w środowiskach biobiznesu międzynarodowych konferencjach branżowych, misjach gospodarczych oraz wizytach studyjnych, takich jak m.in. konferencja w Mediolanie, międzynarodowe targi BIOFORUM 2011 w Łodzi czy wizyta Acumen Research z Singapuru w NTPP.

W I półroczu br. Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska zorganizowało także szereg szkoleń i warsztatów, których celem było propagowanie wiedzy z zakresu biobiznesu, komercjalizacji projektów naukowo–badawczych oraz pozyskiwania środków finansowych. Na terenie NTPP odbył się m.in. otwarty dla wszystkich zainteresowanych wykład światowej sławy naukowca i menedżera dr H. V. Levy z Izraela, który podzielił się ze słuchaczami swoim doświadczeniem odnośnie zakładania i prowadzenia startupów biotechnologicznych. Dzięki współpracy ze specjalistami z PAN Stowarzyszenie wydaje również newsletter branżowy dotyczący wydarzeń i inicjatyw biobiznesu oraz przygotowało katalog i film promujący działania organizacji. Dla wszystkich jego członków dostępne są, świadczone przez wysokiej klasy specjalistów, usługi doradcze w obszarze komercjalizacji, transferu wiedzy, finansowania i certyfikacji.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj