Niemiecka firma Nanoscribe opracowała najszybszą na świecie drukarkę mikro-i nanostruktur 3D. Urządzenie jest zdolne do szybkiego wytwarzania skomplikowanych trójwymiarowych obiektów polimerowych w mikrometrowej skali, tj. mniejszych niż średnica ludzkiego włosa.
Drukarka to nowej generacji system litografii laserowej 3D. W związku z tym prędkość drukowania wzrasta około stukrotnie.
Technika laserowa druku 3D opiera się na nieliniowym efekcie optycznym, jaki powstaje w wyniku wielofotonowej polimeryzacji. Krótkie impulsy lasera aktywują chemiczne i fizyczne zmiany w materiale światłoczułym, powodując powstanie pojedynczego piksela („woksela”), którego wielkość może być skalowana mocą lasera. Woksel zazwyczaj ma elipsoidalny kształt i jest podstawowym elementem wytworzenia struktury 3D. Przesuwając próbki w stosunku do stałej pozycji ogniskowej lasera, można zapisywać dowolne kształty. Dzięki wbudowanemu ultra-precyzyjnemu napędowi w technologii galvo, proces drukowania przebiega błyskawicznie. Cały system jest w pełni zautomatyzowany. Struktury mogą być zaprojektowane albo w programach CAD kompatybilnych z oprogramowaniem drukarek 3D lub bezpośrednio realizowane w języku skryptowym Nanoscribe – GWL.
Prace w obszarze fotoniki są skoncentrowane na zastąpieniu konwencjonalnej elektroniki optycznymi obwodami wyższej wydajności. W tym celu, systemy Nanoscribe są używane do drukowania falowodów polimerowych osiągając transfer danych większy niż 5 terabitów na sekundę.
System ten może być stosowany w obszarach badawczych, takich jak fotonika, mikrooptyka, mikrobiologia, nano-i mikrotechnologia.
Zaloguj się Logowanie