Polacy cenią sobie pracę w korporacjach

- Oba rodzaje przedsiębiorstw poszukują osób z odpowiednim wykształceniem (coraz częściej wskazywany jest konkretny kierunek i specjalizacja), doświadczeniem zawodowym na takim samym stanowisku, najlepiej w branży (najczęściej 3 do 5 lat) i znajomości języków obcych. Zagraniczne koncerny zazwyczaj wymagają znajomości dwóch języków obcych, jednego do kontaktów z klientami, drugiego do kontaktów wewnętrznych w firmie – opowiada Artur Ragan.

Pewnym paradoksem jest fakt, że choć polskie firmy są coraz bardziej wymagające, to nie zawsze ma to racjonalne uzasadnienie.

- Czasem spotykamy się z takim zjawiskiem: polska firma chce zatrudnić pracownika, zamieszcza ogłoszenie, w którym wymagania są bardzo wyśrubowane i prosi nas o pomoc, bo nie zgłaszają się do niej kandydaci. Podczas wywiadu, który przeprowadzamy z zarządem firmy okazuje się, że np. tak naprawdę doświadczenie może być mniejsze, a język obcy nie jest aż tak potrzebny, bo nie będzie wykorzystywany. Zostaje umieszczony w ogłoszeniu, bo pracodawca uważa to za pewnego rodzaju „standard”. Efekt jest taki, ze kandydaci widząc podobne ogłoszenia polskiej firmy i znanego koncernu wybierają raczej to drugie – mówi Artur Ragan.

Zmęczeni korporacją

Wśród wieloletnich pracowników korporacji, rekruterzy wyróżniają dwa główne typy. Pierwszy to pracownicy, którzy są już zmęczeni pracą w koncernie i są zainteresowani przejściem do spokojniejszej pracy, a za taką uznają właśnie pracę w przedsiębiorstwie polskim. Drugi to osoby, które spróbowały pracy w koncernie i nie chcą z niej zrezygnować ze względu na związane z tym bonusy: szkolenia, premie, opiekę medyczną, karnety np. na basen itp. W korporacjach z pewnością lepiej czują się osoby władające językami obcymi, otwarte na inne kultury. Część kandydatów uważa, że praca w koncernach daje im również prestiż społeczny. Mówiąc kolokwialnie: fajnie jest się pochwalić rodzinie i znajomym, że pracuje się w firmie, która jest powszechnie znana i jest kojarzona z dobrobytem. Pracą w korporacjach zainteresowane są przede osoby pracujące w sprzedaży (w szczególności FMCG), IT, sektorze farmaceutycznym.

Czy warto starać się o swoją pierwszą pracę właśnie w korporacji? Zdaniem ekspertów Work Express wszystko zależy od tego, czego młody człowiek oczekuje.

- Jeśli jest ambitny, z pewnością praca w korporacji jest dla niego dużym wyzwaniem. Dodatkowo, na początku kariery zawodowej ma się zwykle dużo siły i energii i chłonie się wiedzę, a takie osoby w korporacjach bardzo pożądane. Często też pytanie nie brzmi: czy my chcemy pracować w korporacji, ale: czy korporacja będzie chciała nas przyjąć – mówi Natalia Tomasiewicz.

Co ciekawe, pracodawców, którzy chcą zatrudnić byłych pracowników korporacji, interesuje też szczególnie fakt, dlaczego ta osoba zmienia pracę. Byli pracownicy korporacji są często postrzegani jako osoby kompetentne, jeśli jednak przestają tam pracować, to pojawia się pytanie: czy osoba taka została zwolniona bo nie podołała? Czy też były jakieś innej powody odejścia lub zwolnienia. Taki kandydat musi przygotować się na to, że powody te zostaną przez potencjalnego przyszłego pracodawcę dokładnie zweryfikowane i będą go bardzo interesować.

Czasem zdarza się też, że potencjalni pracodawcy (najczęściej właściciele małych firm) uważają, że pracownicy z korporacji to osoby „rozpieszczone”, które wypaliły się już zawodowo i oprócz wysokich oczekiwań finansowych i pozafinansowych niewiele mogą dać od siebie.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj