Zawodowe wsparcie

Rośnie liczba doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o ponad połowę.

Według danych resortu edukacji w 2007 roku w szkołach pracowało 689 doradców zawodowych, obecnie jest ich 1055.

- Z danych tych wynika, że organy prowadzące szkoły dostrzegają potrzebę doradztwa zawodowego dla uczniów – mówiła w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. Przypomniała, że każdorazowo decyzję o zatrudnieniu takiego nauczyciela podejmuje właśnie organ prowadzący.

Od kilku lat przepisy oświatowe dają możliwość zatrudniania w szkołach nauczycieli-doradców zawodowych jako odrębnych specjalistów.

Jak podkreśla resort edukacji, taki nauczyciel nie jest jednak jedyną osobą w szkole, która pomaga uczniowi w wyborze zawodu i planowaniu przyszłości. W gimnazjach i liceach ogólnokształcących, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych muszą być tworzone wewnątrzszkolne systemy doradztwa zawodowego.

Również w podpisanym w drugiej połowie listopada przez minister edukacji Katarzynę Hall tzw. pakiecie rozporządzeń poradnianych, dotyczących uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, znalazły się zapisy o obowiązku tworzenia przez szkoły zespołów nauczycieli, którzy powinni opracowywać programy indywidualnej pracy z uczniami uwzględniające ich predyspozycje i zdolności.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj