Zamknięcie połowów śledzi stada zachodniego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w dniu 5 marca br. zostanie wszczęta procedura związana z zamknięciem połowów śledzi stada zachodniego w obszarach ICES 22-24 tzw. „fishing stop”.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1226/2009 z dnia 20 listopada 2009 r. ustalającym uprawnienia do połowów i związane z nimi warunki dla pewnych stad ryb i grup stad ryb stosowane na Morzu Bałtyckim w 2010 r. Polska otrzymała do odłowienia m.in. 2953 tony śledzi stada zachodniego (22-24). Kwota ta zostanie jednak pomniejszona o ok. 895 ton, to jest wielkość przełowienia w roku 2009 kwoty połowowej przez armatorów statków rybackich o 814 ton (czyli 17,5% kwoty dostępnej w 2009 roku), powiększonego o współczynnik redukcji określony w przepisach Unii Europejskiej.

Należy podkreślić, że faktyczne przełowienie kwoty połowowej śledzi z podobszarów 22-24 w roku 2009 wyniosło 1944 tony, jednakże wskutek działań administracji rybackiej na forum międzynarodowym, udało się pozyskać dodatkowe możliwości połowowe śledzi tego stada (1130 ton), a tym samym znacząco zmniejszyć przełowienie z roku 2009 oraz stosowany przy jego „spłacie” współczynnik redukcji.Mając na uwadze niedopuszczenie w roku bieżącym do przełowienia kwoty śledzi stada zachodniego, administracja rybacka wdrożyła codzienny monitoring wielkości wyładunków śledzi złowionych w podobszarach ICES 22-24. Z danych uzyskanych z Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego oraz z Centrum Monitorowania Rybołówstwa wynika, że polscy armatorzy statków rybackich do dnia 3 marca br. odłowili większość dostępnej kwoty i zostanie ona w najbliższych dniach wyczerpana.

Wprowadzenie przez polską administrację rybacką, do europejskiego systemu FIDES III, informacji o zatrzymaniu połowów skutkować będzie koniecznością natychmiastowego (z dniem wprowadzenia) zaprzestania połowów śledzi stada zachodniego (22-24) przez wszystkich armatorów statków rybackich pływających pod polską banderą.

Państwo członkowskie po przeanalizowaniu połowów organizmów morskich których dotyczy zakaz połowów i po stwierdzeniu istnienia możliwości połowowych (tzn. gdy zliczone połowy są mniejsze niż ogólna kwota połowowa przyznana dla państwa lub powiększeniu kwoty połowowej w wyniku wymian z innymi krajami) może wystąpić do Komisji z wnioskiem o ponowne otwarcie połowów tych organizmów morskich. Komisja Europejska po dokładnym przeanalizowaniu wniosku może podjąć decyzję otwierającą połowy bądź, w uzasadnionych przypadkach, utrzymującą zakaz połowów danego organizmu morskiego.

/MINROL

Zaloguj się Logowanie

Komentuj