Wybieramy komputer stacjonarny i monitor do 4000 zł

© Adobe Stock

© Adobe Stock

To, jak wydajny będzie nasz zestaw komputerowy, w sporej mierze zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Poszczególne komponenty mogą znacznie podnieść szybkość pracy, jakość grafiki czy wielkość dostępnej pamięci. Niestety, rozwój technologii wymaga częstych zmian sprzętu.

Najbardziej wymagające są oczywiście gry. Z każdym rokiem są coraz bardziej realistyczne, rozbudowane, a przez to wymagające najnowszych rozwiązań w naszych komputerach. Tym, którzy przedkładają pecety ponad konsole, podpowiadamy, jak dobrać podzespoły odpowiadające nawet najbardziej wymagającym tytułom. Wszystko to w budżecie 4000 zł.

Jak sfinansować nowy sprzęt?

To pytanie, jakie zadajemy sobie bardzo często. Gry komputerowe oraz filmy stanowią najpopularniejsze formy rozrywki na całym świecie, dlatego zrozumiałe jest, że dążymy do posiadania solidnego sprzętu, który sprosta wymaganiom producentów gier. Pomocna może okazać się pożyczka na raty do 4000 zł.

– Większość nowinek elektronicznych kosztuje wiele, a niełatwo znaleźć w domowym budżecie wolne pieniądze na ten cel. Dlatego mniej inwazyjną dla naszych oszczędności formą finansowania nowego komputera czy konsoli jest rozłożenie zakupu na raty. Regularnie płacimy mniej, dzięki czemu wydatek nie jest tak odczuwalny dla portfela – podpowiada ekspert marki hapipożyczki.

Jak potwierdzają wyniki ankiet konsumenckich, 4000 zł to kwota, która jako jednorazowy wydatek jest odczuwalna dla większości z nas. Jak zatem uniknąć tak znaczącego uszczuplenia konta?

– Sektor pożyczek krótko- i długoterminowych nieustannie dostosowuje się do oczekiwań klientów. Dlatego wśród ofert można znaleźć rozwiązania, które dopasowują się do możliwości finansowych każdego z nas. Coraz częściej to klienci regulują wysokość raty oraz termin spłaty, żeby móc jednocześnie zadbać o swój komfort i mieć spokojną głowę o domowe pieniądze – wyjaśnia specjalista rynku finansowego z firmy https://www.hapipozyczki.pl/.

Główne cechy komputera gamingowego

Żeby móc cieszyć się efektami wizualnymi najnowszych gier, a przy tym nie czekać zbyt długo na ładowanie się kolejnych etapów rozgrywki, trzeba wyposażyć się w solidny sprzęt, który poradzi sobie z wymaganiami każdego tytułu. Podstawą będzie oczywiście procesor – co najmniej czterordzeniowy, który sprawi, że gry będą działać płynnie. Warto zwrócić uwagę na specjalne modele przeznaczone dla graczy, poprawiające wydajność grafiki. Zarówno popularne Intele, jak i AMD posiadają w swojej ofercie tego typu podzespoły.

Drugim ważnym elementem jest karta graficzna. Każdy komputer stacjonarny czy laptop wyposażony jest w tzw. zintegrowaną kartę graficzną, jednak zazwyczaj sprawdza się ona jedynie przy codziennym, „biurowym” użytkowaniu. Gracze oraz miłośnicy kina powinni dołożyć dodatkową kartę graficzną. Przy budżecie w granicach 4000 zł możemy pozwolić sobie na wypróbowane przez graczy serie GeForce GTX lub Radeon RX. Taka karta graficzna poprawi jakość widocznych detali oraz upłynni obraz.

Specjalna płyta główna nie jest warunkiem koniecznym, jednak jeśli znajdziemy w sprzedaży zestaw z płytą do gier, zapewnimy sobie lepszą funkcjonalność oraz dodatkowe wsparcie naszej rozrywki.

Wreszcie należy zadbać o pamięć. Chodzi tu zarówno o tradycyjny RAM (większa jego ilość umożliwi sprawne działanie kilku aplikacji jednocześnie), jak i dysk twardy. Optymalnym rozwiązaniem jest obecnie dysk SSD, następca znanej technologii HDD, który znacznie przyspiesza pracę komputera, zwłaszcza w początkowej fazie działania.

Jaki monitor wybrać?

Osobną kwestią przy kupnie komputera stacjonarnego jest monitor. O ile większość podzespołów możemy kupić w gotowym zestawie, o tyle monitor to zupełnie osobne zagadnienie. Dla graczy i kinomanów polecamy ekran 144 Hz, ponieważ większość gier oraz filmów bazuje na dynamicznym obrazie. Zapewniając sobie monitor z wysoką częstotliwością odświeżania, nie musimy obawiać się nieprzyjemnego dla oka smużenia, które znacznie zmniejsza przyjemność oglądania.

Ważna będzie również matryca. Dla wymagających użytkowników z budżetem 4000 zł optymalną opcją będzie IPS, oferująca równoległe podświetlenie oraz głębię kolorów. Ciekłokrystaliczna technologia zapewnia dużo wyższą jakość niż klasyczne matryce TN.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj