W Stalowej Woli powstanie baza akademicka

Do końca 2012 r. w Stalowej Woli (Podkarpackie) powstanie Biblioteka Uniwersytecka, nowa siedziba filii Politechniki Rzeszowskiej i nowy budynek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Razem stworzą kompleksową bazę naukowo-dydaktyczną.

Budowa bazy akademickiej w Stalowej Woli kosztować będzie ponad 84 mln zł, z tej kwoty 59 mln zł będzie pochodzić z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013.

Pierwszym zadaniem w ramach projektu, który koordynuje Urząd Miasta w Stalowej Woli, jest budowa Biblioteki Uniwersyteckiej (Międzyuczelnianej) przy ul. Popiełuszki. W czterokondygnacyjnym budynku znajdą się m.in. czytelnie, kawiarnia internetowa, sale komputerowe i sala konferencyjna. Biblioteka ma pomieścić ok. milion woluminów. Korzystać z niej będą mogli studenci wszystkich uczelni w mieście oraz mieszkańcy regionu.

Jak poinformował kierownik Zespołu Projektowego ds. Funduszy Europejskich w stalowowolskim Urzędzie Miasta Ryszard Sęczyk, gotowe są już fundamenty budynku. „Wykonawca jeszcze w tym roku powinien położyć dach i wstawić okna, tak aby zimą prowadzić prace we wnętrzu budynku” – dodał.

Drugi etap tworzenia bazy akademickiej to budowa filii Politechniki Rzeszowskiej u zbiegu ulic Hutniczej i Kwiatkowskiego. Umowa z wykonawcą została podpisana pod koniec lutego. Jak podkreślił Sęczyk, firma zaczęła zdejmować warstwę gleby, której nadmiar na razie wywożony jest na miejskie składowisko komunalne.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje i ma być oddany do końca września 2012 r.

Trzecim etapem budowy bazy akademickiej w Stalowej Woli jest powstanie nowej siedziby filii KUL, przy ul. Kwiatkowskiego. Obecnie inwestycja ta jest na etapie wyboru najlepszej oferty w przetargu, do którego zgłosiło się 13 firm. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić pod koniec marca.

Nowy obiekt KUL będzie składał się z pięciu kondygnacji, w tym jednej pod ziemią.

Projekt „Stworzenie kompleksowej bazy naukowo-dydaktycznej i socjalnej dla uczelni wyższych w Stalowej Woli, jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski wschodniej” będzie kosztował 84 mln zł, z tej sumy 59 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijne, reszta to wkład własny miasta.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj