Urządzenia mobilne w organizacji – zarządzanie urządzeniami Apple

urzadzenia-mobilne

Urządzenia mobilne w organizacji – zarządzanie urządzeniami Apple

Rozwój technologiczny dotyka każdej sfery życia, stawia nas przed koniecznością dostosowania się do zmieniających realiów funkcjonowania. Nie powinniśmy jednak traktować go jako zagrożenia czy ograniczenia, a jako szansę, która przynosi realne korzyści. Doskonale widać to w biznesie, w zarządzaniu dużymi organizacjami, gdzie dąży się do stworzenia jednego cyfrowego miejsca pracy. Na czym to polega? Czy to bezpieczne?

Wczoraj i dziś

Tradycyjne miejsce pracy nie zmieniało się przez lata. Pracownik miał swoje biurko, komputer i sporo dokumentów do przeanalizowania. Kiedy chciał coś załatwić, musiał przebrnąć przez biurokratyczny gąszcz, a im większa firma, tym większe problemy. Niestety niektóre firmy dalej funkcjonują w takim modelu. Są jednak również takie, które wdrażają nowe rozwiązania.

Profesjonalne firmy coraz częściej dostrzegają konieczność zapewnienia pracownikom najlepszych, zgodnych z duchem czasów warunków. Wszystko dlatego, że zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym. Okazuje się, że wykonywanie zadań na własnych urządzeniach (telefonach komórkowych, tabletach czy laptopach) jest niezwykle wygodne, ale może również przynosić korzyści samemu pracodawcy.

Dzisiaj wszystko zmierza do stworzenia sytuacji, że pracownik może efektywnie w ramach jednego mądrego systemu realizować swoje zadania. Nowoczesne środowisko pracy powinno być jak najbardziej mobilne, umożliwiające korzystanie z wybranych urządzeń i aplikacji. Pozwalające również na coraz popularniejszą w dzisiejszych czasach pracę zdalną, a także na korzystanie z takich urządzeń, które są dla pracownika najwygodniejsze.

BYOD

W tym miejscu warto zaznajomić się z ideą BYOD (Bring Your Own Device), czyli Przynieś Swoje Własne Urządzenie. Pracownik – zgodnie z założeniami tej koncepcji – nie musi dzielić urządzeń na prywatne i służbowe, co jest dla niego, jak i dla pracodawcy znacznym ułatwieniem. Zmniejszają się koszty, poprawia się efektywność pracy i zaangażowanie pracownika.

Jeśli jednak planujemy wprowadzenie w firmie polityki BYOD, nie możemy zapominać, że bezpieczeństwo jest równie ważne (a nawet ważniejsze) niż wygoda. Skoro bowiem pracownik może używać narzędzia w dowolny sposób, a więc także poza siedzibą firmy, a także do celów prywatnych, to wdrożone muszą zostać najlepsze środki ochrony. Rozwiązaniem są nowoczesne systemy MDM/EMM.

MDM (Mobile Device Management) to oprogramowanie przeznaczone do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników, ich integracji i zapewnienia bezpieczeństwa. Przykładem takiego systemu jest Jamf Pro, dedykowany dla urządzeń firmy Apple. Systemy te wpisują się w koncepcję BYOD (Bring Your Own Device), ale też EMM (Enterprise Mobility Management) – odnoszącej się do zarządzania całą mobilnością firmy.

Jaki sprzęt wybierają pracownicy?

Firmy, które są oceniane jako najlepsi pracodawcy, coraz częściej dają pracownikom wybór urządzenia, na którym będą pracować. Okazuje się, że Ci, którzy mają możliwość wyboru, o wiele częściej chcą korzystać z Maców. Widać to dokładnie, jeśli przytoczymy dane firmy IBM: 72% pracowników wybiera komputer firmy Apple, a zaledwie 28% PC-ty. Oczywiście każda firma jest inna, ale można powiedzieć, że przedstawione dane są miarodajne dla ogółu, a więc pracownicy najbardziej cenią produkty z “nadgryzionym jabłuszkiem”. Dlaczego tak jest? Wyjątkowy User Experience, bezpieczeństwo, siła marki – wszystkie te elementy mają na to wpływ. Artykuł „Czy opłaca sie korzystać z Maków w biznesie” wyjaśnia trochę bliżej to zagadnienie.

Jamf Pro – profesjonalne zarządzania urządzeniami Apple

Jeśli już decydujemy się na umożliwienie pracownikom korzystania z własnych urządzeń, w tym także z komputerów z systemem macOS, warto zdecydować się na system Jamf Pro, dzięki któremu koordynacja wszystkich urządzeń będzie bezpieczna i efektywna. System umożliwia m.in: zdalną konfigurację wszystkich urządzeń w firmie, dzięki czemu koszty działu IT znacznie spadają, a czas realizacji zadań znacznie się skraca.

Najważniejsze funkcjonalności systemu Jamf Pro:

  • Zdalne zarządzanie urządzeniami, dzięki możliwości tworzenia profili konfiguracyjnych, grup urządzeń czy zaawansowanych cykli pracy (tzw. workflows);
  • Zarządzanie aplikacjami, dzięki czemu każdy użytkownik może samodzielnie zarządzać narzędziami niezbędnymi do pracy;
  • Zero-touch deployment, przez co rozumiemy zdalną rejestrację, konfigurację i bezpośrednie dostarczenie urządzenia użytkownikowi końcowemu – od dostawcy do użytkownika, z pominięciem działu IT.
  • Inventory – dostępne zaawansowane narzędzia, za pomocą których z łatwością przeprowadzimy inwentaryzację sprzętu i oprogramowania używanego w organizacji;
  • Self Service – każdy użytkownik ma dostęp do ważnych aktualizacji, jak i narzędzi naprawczych, co sprawia, że nie musi korzystać z pomocy działu IT.

W Polsce jedną z nielicznych firm, które posiadają w swojej ofercie usługi zarządzania systemem MDM, jest JCommerce. Zespół administratorów systemu operacyjnego macOS ma szerokie doświadczenie w zarządzaniu systemem Jamf Pro u klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki temu może aktywnie wspierać proces wdrażania systemu do zarządzania urządzeniami Apple także w Państwa firmie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj