Umowa o współpracy Politechniki Wrocławskiej i Instytutu Fraunhofera

Umowę o współpracy naukowej pomiędzy Politechniką Wrocławską i Instytutem Fraunhofera podpisano we Wrocławiu. Umowa podpisana została w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która w środę odebrała tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Jak powiedział rektor Politechniki prof. Tadeusz Więckowski, umowa zakłada prowadzenie wspólnych badań m.in. w zakresie najnowszych materiałowych i laserowych technologii wytwarzania. "Jej podpisanie jest efektem długoletniej współpracy uczelni z Instytutem Fraunhofera, która jednak do tej pory nie była sformalizowana" – dodał rektor.

Zdaniem dziekana wydziału mechanicznego Politechniki prof. Edwarda Chlebusa, obie uczelnie uzupełniają się nawzajem jeśli chodzi o badania. "Zajmujemy się m.in. laserami, ale w różnych obszarach badawczych, dlatego zdecydowaliśmy się na
połączenie dwóch zespołów i rozwijanie technologii, które przełożą się na nowe produkty" – podkreślił dziekan.

 

Jeszcze przed podpisaniem umowy, na wydziale mechanicznym Politechniki Wrocławskiej odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego laboratorium badawczego. Naukowcy będą się tam zajmowali m.in. technologiami nowych implantów dla ludzi oraz powłok statycznych i wytrzymałych termicznie, które mają zastosowanie w lotnictwie i kosmonautyce.

Chlebus zapowiedział, że pierwsze, wspólnie opracowane projekty będzie można zobaczyć prawdopodobnie już za rok. Umowa oprócz wspólnych badań zakłada również wymianę naukowców i studentów. Podpisana została na 3 lata z możliwością przedłużenia. (MIC, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj