Kopernik patronem europejskiego systemu monitoring dla środowiska i bezpieczeństwa

GMES, czyli Globalny Monitoring dla Środowiska i Bezpieczeństwa (Global Monitoring for Environment and Security) otrzymał imię Mikołaja Kopernika (Kopernicus).

Unijni urzędnicy tłumaczą, że wybrali nazwisko polskiego astronoma, gdyż był to człowiek, który przyczynił się do wielkiego rozwoju nauki. Nie bez znaczenia jest także to, że studiował i pracował w różnych krajach Europy.
 
GMES jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowaną w ramach 6. Programu Ramowego UE przy udziale instytucji naukowych z całej Europy, także Polski. Jest europejskim wkładem w ogólnoświatowy system monitoringu i zarządzania Ziemią – GEOSS (Global Earth Observation System of Systems).
Celem programu jest obserwacja naszej planety, gromadzenie komplementarnych danych o stanie jej środowiska oraz ich analiza i przetwarzanie dla potrzeb poszczególnych użytkowników. Informacji dostarcza sieć satelitów monitorujących powierzchnię globu, wykorzystujących zarówno tradycyjne technologie jak i rozwiązania nowej generacji, w powiązaniu z badaniami naziemnymi.
 
Jak twierdzą eksperci, system usług świadczonych przez GMES ma podnieść jakość życia mieszkańców Unii Europejskiej w wielu różnych dziedzinach. Ma m.in. ostrzegać przed nadchodzącymi katastrofami naturalnymi (wichurami, powodziami itp.), zbierać dane o globalnym ociepleniu, monitorować jakość wody i powietrza, pomagać w zarządzaniu ruchem. Jak tłumaczy Komisja Europejska, wszystko to będzie możliwe, bo Kopernik skorzysta z danych zbieranych przez różne urządzenia pomiarowe, w tym lądowe, wodne, a także te pochodzące z satelitów.
 
GMES podzielony jest na siedem paneli tematycznych: Badania Atmosfery, Badania Morza i Strefy Przybrzeżnej, Erozja Gleb/Obieg Azotu, Geologiczne Zagrożenia Środowiska, Gospodarka Wodna, Systemy Informacji Geograficznej, Użytkowanie Terenu.
 
Ze strony polskiej w projekcie uczestniczą: Zakład Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (IBMER), Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Instytut Melioracji Użytków Zielonych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Oceanologii PAN, Katedra Ekologii i Ochrony Atmosfery Politechniki Wrocławskiej, Państwowy Instytut Geologiczny (PGI), Zakład Systemów Informacji Geograficznej UJ, Zakład Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Zakład Teledetekcji Środowiska UW.{mospagebreak}
 
W celu promowania udziału instytucji z Polski (oraz innych nowoprzyjętych państw Unii) w programie ustanowiono punkt kontaktowy o nazwie Centrum Informacji GMES. Ma on doprowadzić do skupienia działań informacyjnych, doradczych i wspierających, związanych z tym programem, w jednym ośrodku, przyczyniając się do większej skuteczności podejmowanych kroków.
 
Działania Centrum Informacji GMES podzielone są na dwa obszary, odpowiadające głównym priorytetom projektu. Są to: wspieranie uczestnictwa podmiotów z Polski i innych krajów nowoprzyjętych do UE w projektach tematycznych GMES (WP1) oraz wspieranie rozwoju sektora użytkowników projektów GMES (WP2).
 
Założenia te realizowane są m.in. poprzez nawiązanie kontaktów roboczych pomiędzy instytucjami z Polski a konsorcjami realizującymi projekty tematyczne GMES, rozpowszechnianie na forum międzynarodowym informacji o polskim potencjale w dziedzinie obserwacji satelitarnych Ziemi oraz gromadzenie danych z innych państw nowoprzyjętych do UE, promowanie i wspieranie wykorzystania danych pochodzących z satelitarnych obserwacji przez publicznych użytkowników na szczeblu centralnym, regionalnym i lokalnym oraz rozpowszechnianie informacji i doradztwo.
 
Zdaniem koordynatorów programu, realizacja projektu powinna doprowadzić do ustanowienia kontaktów roboczych pomiędzy instytucjami z Polski a konsorcjami działającymi w Programie GMES, zwiększenia wiedzy międzynarodowej społeczności o potencjale Polski w dziedzinie obserwacji Ziemi, stworzenia warunków sprzyjających wykorzystaniu danych pochodzących z naszych obserwacji, a także ułatwienia korzystania ze środków funduszy strukturalnych i zwiększenia wiedzy o potencjalnych korzyściach płynących ze stosowania GMES.
 
Więcej informacji o projekcie GMES znajduje się pod adresem: http://www.gmes.info oraz na stronie: http://gmes.kosmos.gov.pl
(PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj