Uliczne instalacje solarne

Uliczna instalacja solarna

© Scott Brusaw

Amerykański inżynier Scott Brusaw stworzył koncepcję inteligentnych ulic dostarczających energię elektryczną. Obecnie projekt znajduje się na etapie, którego efektem ma być opracowanie modułowego fotowoltaicznego systemu nawierzchni.

Systemy solarne

© Scott Brusaw

Moduły solarne można będzie instalować na autostradach, parkingach, podjazdach, chodnikach, ścieżkach rowerowych i placach zabaw. Każdy panel posiada własny mikroprocesor, który komunikuje się bezprzewodowo z sąsiednimi. W ten sposób moduły monitorują się wzajemnie, wykrywając usterki i problemy techniczne. Nadwyżka wytworzonej energii jest przekazywana do sieci energetycznej lub bezpośrednio do konkretnego obiektu położonego w sąsiedztwie fotowoltaicznej ulicy czy chodnika. W panelach zamontowano żarówki LED, co pozwala uzyskać dodatkowe efekty wizualne, na przykład pasy dla pieszych wyświetlające się na ulicy.

instalacje solarne

© Scott Brusaw

Panele są bardzo trwałe. Wytrzymałość na obciążenie do 120 000 kilogramów pozwoli stosować je jako elementy nawierzchni dla ciężarówek i tirów. Taka solarna pokrywa uliczna umożliwi ładowanie samochodów elektrycznych podczas postojów na fotowoltaicznych parkingach i podjazdach, a w przyszłości technologia oparta na wzajemnej indukcji pozwoli na doładowanie aut bez przerywania jazdy. Drogi wykonane z solarnych paneli będą też miały niezaprzeczalną zaletę: wytwarzanie ciepła, dzięki czemu podczas zimy nie pokryją się lodem czy śniegiem.

solary

© Scott Brusaw

Panele słoneczne

© Scott Brusaw

Zaloguj się Logowanie

Komentuj