Ruchome ramię robota z drukarki 3D jak trąba słonia

biomimikra

© festo

Ruchome ramię robota imitujące trąbę słonia ma szansę zrewolucjonizować technologie bioniczne w zakresie usprawnienia współpracy maszyn i człowieka. Bezpośredni kontakt pomiędzy urządzeniami mechanicznymi i ich operatorami jest zazwyczaj ryzykowny dla ludzi. Natomiast sztuczne pneumatyczne ramię, w przeciwieństwie do ciężkich robotów przemysłowych, w przypadku kolizji z człowiekiem natychmiast wstrzymuje pracę i wznawia ją, gdy zagrożenie mija.

bioniczny robot

© festo

Ramię zostało zbudowane z części wydrukowanych na drukarce 3D. Biomechatroniczny system składa się z trzech podstawowych elementów zapewniających ruch w przestrzeni: osi ręki, okrągłego przegubu i chwytaka z czterema palcami. Urządzenie posiada własne oprogramowanie kontrolujące precyzję działania, jednak obecnie jego funkcjonalność jest ograniczona do wykonania uścisku dłoni lub chwytania butelki.

bionika - innowacyjne rozwiązania

© festo

Twórcy robota uczą go przejmowania przedmiotów na komendę. Przypomina to proces uczenia się dzieci. Ramię, podobnie jak to robią niemowlęta, przez powtarzanie gestu sięgania po przedmiot zapamiętuje, jakich „mięśni” powinno użyć, aby osiągnąć cel. Robot pamięta, co dzieje się z pozycją ramienia, gdy następują zmiany ciśnienia w wąskich pneumatycznych rurkach tworzących sztuczne mięśnie. W ten sposób powstaje mapa odnosząca dokładną pozycję ramienia do zmian ciśnienia zachodzących w każdej rurce.

robotyka

© festo

ramię robota

© festo

robot przemysłowy - innowacje

© festo

ramię robota - bionika

© festo

wydruk 3d

© festo

Zaloguj się Logowanie

Komentuj