Typy ładowarek mające zastosowanie w rolnictwie

© adobestock

© adobestock

Kołowe ładowarki samojezdne od lat wykorzystuje się nie tylko na budowach, lecz także w gospodarstwach rolnych, gdzie często sprawdzą się lepiej niż ciągnik z ładowaczem czołowym. Najczęściej spotykane rodzaje maszyn to ładowarki rolnicze teleskopowe, przegubowe i burtowe. Wyjaśniamy, czym się różnią. Podpowiadamy też, gdzie kupić używany sprzęt najpopularniejszych marek.

Ładowarki teleskopowe rolnicze

Ładowarka rolnicza może mieć bardzo liczne zastosowania w gospodarstwie. Przydaje się choćby przy transporcie i przeładunku obornika, pasz oraz innych materiałów sypkich, a także do podnoszenia bali, palet i big-bagów. Maszyny z trzypunktowym układem zawieszania narzędzi mogą nawet wyręczyć ciągnik przy niektórych pracach polowych. W szczególności będą lepszym rozwiązaniem tam, gdzie potrzebna jest większa zwinność lub lepsze parametry robocze związane z podnoszeniem.

W tym drugim przypadku warto postawić na ładowarki teleskopowe rolnicze. Maszyny te wyróżniają się wysuwanym wysięgnikiem teleskopowym, który zapewnia dużą wysokość podnoszenia (w gospodarstwie zwykle wystarczy ok. 6-7 metrów). Kluczowym parametrem jest również maksymalny udźwig i udźwig przy największym wysięgu. Dwie osie skrętne zwiększają z kolei zwrotność ładowarki rolniczej teleskopowej.

Ładowarki przegubowe rolnicze

Jeśli kluczową kwestią nie jest wysokość podnoszenia i udźwig, lecz zwinność i szerokość poniżej 2 metrów, lepszym wyborem będą ładowarki przegubowe. Rolnicze maszyny tego typu mają z reguły niewielkie rozmiary i dobrze sprawdzają się do takich zadań, jak usuwanie obornika lub zadawanie pasz. Wielkogabarytowe ładowarki częściej natomiast spotykane są w budownictwie.

Niewątpliwą zaletą ładowarki przegubowej rolniczej jest także prostota obsługi przy stosunkowo dużej wydajności. Istnieją również maszyny, które łączą przegubową konstrukcję z ramieniem teleskopowym, lecz z reguły jest to droższy sprzęt niż opisywane tu typy ładowarek.

Miniładowarki rolnicze burtowe

Do pracy w bardzo ciasnych przestrzeniach, na przykład w oborach starego typu, przydatne będą miniładowarki rolnicze ze sterowaniem burtowym. Maszyny wyróżniają się wyjątkową zwrotnością, bo promień skrętu jest niemal zerowy. Jest to możliwe, gdyż zmiana kierunku jazdy, podobnie jak w sprzęcie gąsienicowym, następuje poprzez różnice w prędkości obrotowej kół po każdej ze stron, a nie skręt osi.

Miniładowarki rolnicze tego typu gwarantują ponadto dużą precyzję działania i szeroki wybór osprzętu. Mają też jednak ograniczenia. Należą do nich przede wszystkim jeszcze mniejszy zasięg wysięgnika oraz niewielki udźwig i prędkość jazdy.

Gdzie kupić używaną ładowarkę rolniczą oraz jakie marki są najpopularniejsze w Polsce?

W serwisach ze sprzętem ciężkim, jak na przykład Mascus.pl, można znaleźć liczne ładowarki rolnicze na sprzedaż. Do najpopularniejszych nalezą maszyny marek Manitou i JCB, a rzadziej spotyka się sprzęt od producentów takich jak CLAAS i Merlo. W ogłoszeniach z Polski oferowane są między innymi takie modele ładowarek teleskopowych rolniczych, jak:

  • Manitou MLT 740-120 (maksymalna wysokość podnoszenia 7 m; udźwig maksymalny 4,1 t);
  • JCB 531-70 AGRI (wysokość 7 m; udźwig 3,1 t);
  • Merlo TF 35.7 (wysokość 6,6 m; udźwig 3,5 t);
  • CLAAS Scorpion 7030 (wysokość 7 m; udźwig 3 t).

Na platformie Mascus.pl nie brakuje też jednak innego sprzętu, w tym maszyn przegubowych oraz miniładowarek rolniczych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj