Jak zniwelować ilość wypadków w gospodarstwie rolnym?

© unsplash

© unsplash

Co roku, szczególnie w okresie żniw i intensywnej pracy w gospodarstwie rolnym możemy zauważyć zwiększoną ilość wypadków, które mają miejsce na wsi. Tymczasem istnieje wiele praktycznych sposobów na to, by zredukować ich liczbę, dbając o podstawowe zasady BHP, o których opowiemy poniżej.

Tysiące poszkodowanych w gospodarstwie rolnym

Choć z każdym rokiem maleje liczba zgłaszanych do KRUS-u wypadków przy pracy rolniczej, to jednak wciąż liczby te mrożą krew w żyłach. Niemal 9000 zdarzeń odnotowano w 2022 r., a są to zapewne niedoszacowane statystyki, ponieważ z pewnością wiele wypadków i incydentów nie zostało przez rolników zgłoszonych. Co jest przyczyną tak dużej liczby zdarzeń niebezpiecznych, w których ucierpiało dziesiątki tysięcy osób?

Główne przyczyny wypadków w gospodarstwie rolnym to:

  • nieporządek w pomieszczeniach gospodarczych, ograniczona przestrzeń,
  • brawura,
  • niestosowanie drabin,
  • złe obchodzenie się ze zwierzętami,
  • brak odzieży roboczej,
  • niewłaściwe zabezpieczenie maszyn,
  • brak odpowiedniej konserwacji i wymiany sprzętu rolniczego,
  • zbyt szybkie tempo pracy i zaniżona koncentracja,
  • rutyna.

Wydaje się, że duża liczba wypadków wynika także z niskiej świadomości zagrożeń i ważności przestrzegania zasad BHP. Wiele z nich dotyczy także stanu maszyn rolniczych.

Rolnik powinien zadbać o to, by cyklicznie wymieniać wyeksploatowane części czy natychmiast usuwać wszelkie usterki. Dotyczy to szczególnie tak specjalistycznych i niebezpiecznych maszyn, jak np. prasy rolnicze. Dziś dbałość o bezpieczeństwo nie jest czymś wymagającym wielkiej pracy i czasu, ponieważ z łatwością rolnicy mogą zaopatrzyć się w niezbędne oryginalne części zamienne do prasy w sklepie internetowym. Np. taki sklep jak ten: https://sklep.edmasz.pl/4315-czesci-do-prasy-unia-famarol oferuje sprawdzone produkty i fachowe doradztwo. Taka specjalistyczna wiedza jest nieoceniona, ponieważ możemy dopasować odpowiednie części do modelu maszyny, zwiększając jej żywotność i niwelując wiele groźnych sytuacji podczas prac na traktorze czy tych z użyciem ciężkiego sprzętu. Co więcej, zakupy u autoryzowanego sprzedawcy, np. w Edmasz, to gwarancja wysokiej jakości produktów, w tym także sprawdzonych maszyn rolniczych, które nie zawiodą podczas wzmożonej pracy maszyny.

Praca z głową to najlepszy sposób na bezpieczeństwo

Oprócz zakupu oryginalnych części zamiennych do prasy, ciągnika czy innego sprzętu rolniczego, należy zawsze być skoncentrowanym na pracy i po prostu podczas wykonywania obowiązków rolniczych pracować z głową. Aby tak jednak się stało, należy zrezygnować z pośpiechu, przeciążeń i zadbać o zdrowy sen. Jedynie w pełni wypoczęty, pracujący w odpowiednim tempie pracownik to niskie ryzyko zagrożenia wynikające z ludzkiego błędu.

Co więcej, często słyszymy, że w wypadkach rolniczych poszkodowane są dzieci. Należy zadbać więc, aby pomocnik czy pracownik posiadał odpowiedni wiek do wykonywania danej pracy w gospodarstwie, a także niezmiernie ważne jest zabezpieczenie miejsca pracy przed dostępem dzieci.

Tak naprawdę nawet najlepsze zabezpieczenia, nowoczesny sprzęt czy doskonała przestrzeń pracy nie zastąpią naszego myślenia. Niestety, tak wymagająca praca, jak ta w gospodarstwie, wymaga od nas wciąż zdroworozsądkowego myślenia i odłożenia brawury na bok. Warto o tym pamiętać, ponieważ co trzeci wypadek przy pracy rolniczej jest zdarzeniem śmiertelnym. BHP jest więc dbałością nie tylko o zdrowie, ale również życie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj