Sektor publiczny potrzebuje konsolidacji systemów druku, by spełnić normy ekologiczne UE 2020

Lexmark International – dostawca rozwiązań druku, sugeruje organizacjom sektora publicznego w Europie podjęcie działań, takich jak konsolidacja floty urządzeń drukujących, wdrożenia dobrych praktyk i optymalizacji obiegu dokumentów. Podjecie tego typu kroków pomoże sprostać normom Unii Europejskiej w zakresie emisji dwutlenku węgla oraz ekologii, które mają wejść w życie w 2020 roku.

Plany zakładają 20-procentową redukcję emitowanych przez urządzenia biurowe gazów cieplarnianych przed 2020 rokiem. Na razie są to jedynie plany, jednak niektóre europejskie kraje już rozpoczęły wdrażanie ekologicznych rozwiązań biurowych. Przykładowo premier Francji François Fillon wystosował do wszystkich ministerstw akt, w którym nakazuje wszystkim francuskim jednostkom rządowym redukcję zużycia papieru o połowę, do 2012 roku.
 
Rząd Wielkiej Brytanii nakazał jednostkom szczebla centralnego zredukować emisję dwutlenku węgla przed 2012 rokiem. Plan zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 26% przed 2020 rokiem oraz o co najmniej 60 przed 2050 rokiem. Departamenty mają zastosować w tym celu 18 kluczowych kroków, jak redukcja ilości drukarek, zastąpienie ich urządzeniami wielofunkcyjnymi, oraz używanie ekologicznych rozwiązań (jak druk dwustronny czy drukowanie kilku stron na jednym arkuszu) kiedy to tylko możliwe.
 
Podczas gdy największą uwagę zwraca się na konsumowany przez urządzenia biurowe prąd, analizy cyklu życia (LCA) firmy Lexmark wykazały, że najwięcej gazów cieplarnianych pochodzi ze zużycia papieru (80 % w przypadku laserowych urządzeń drukujących). W przypadku zużycia energii jest to zaledwie 10%. Badania przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie firmy Lexmark pokazały, że pracownicy sektora publicznego drukują dziennie średnio 28 stron. Dziewiętnaście procent z nich przyznaje, że około jedna trzecia z nich jest drukowana niepotrzebnie, trzy-czwarte ankietowanych deklaruje chęć zredukowania ilości niepotrzebnych wydruków.
 
Współpraca firmy Lexmark z jednostkami sektora publicznego w Europie dowodzi, że konsolidacja floty drukującej oraz optymalizacja procesów opartych na papierze, może pomóc w zrealizowaniu wyznaczonych przez UE celów ekologicznych. W wielu organizacjach rządowych funkcjonuje system chaotycznie rozmieszczonych urządzeń biurowych. Ich zbyt duża ilość powoduje straty, szczególnie jeżeli chodzi o zużycie papieru.
 
Jednakże konsolidacja to nie tylko zmniejszenie liczby urządzeń. Chodzi również o posiadanie inteligentnych rozwiązań wspomagających sprzęt IT, które zwiększają efektywność całej organizacji. Opierają się one na ekspertyzach specjalistów firmy Lexmark. Pomagają klientom zrozumieć, w jaki sposób drukować odpowiedzialnie, oraz zachęcić i pomóc pracownikom w przyjęciu odpowiednich nawyków przy drukowaniu.{mospagebreak}„Normy UE w zakresie zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla, skierowane są głównie do jednostek sektora publicznego, ponieważ to one w największym stopniu zanieczyszczają środowisko. Organizacje rządowe mogą jednak stać się wzorem dla sektora prywatnego w zakresie stosowania rekomendowanych „Zielonych Zamówień Publicznych” oraz w edukowaniu i zmienianiu zachowań pracowników,” wyjaśnia Manuel Duhalde, EMEA Sales and Marketing Industry Manager w Lexmark International. „Proponowany przez firmę Lexmark łańcuch wartości dodanych, został zaprojektowany specjalnie by pomóc osiągnąć im niniejsze cele. Poprzez wdrożenie rozwiązań firmy Lexmark jak i edukowanie pracowników w zakresie zagadnień ekologicznych, organizacje sektora publicznego mogą zmniejszyć uzależnienie od papieru i energii, a co za tym idzie znacznie zredukować koszty druku.”
 
Firma Lexmark pomogła wielu organizacjom rządowym w Europie zmniejszyć koszty druku, jak i emisję gazów cieplarnianych, które powstają w jego trakcie. Dzięki temu z biegiem czasu zyskały na efektywności oraz bezpieczeństwie procesów:
 
1. Niemcy
Dzięki pomocy firmy Lexmark, Krajowy Urząd ds. Wynagrodzeń i Dostaw w Baden-Württenbergu znacząco zmniejszył koszty druku. Liczba urządzeń drukujących została zredukowana o blisko 60%. Nowa flota, która w połowie składa się z urządzeń wielofunkcyjnych, wyposażona została w indywidualne systemy bezpieczeństwa.
 
2. Francja
AFPA, francuska organizacja non profit, która zajmuje się edukacją dorosłych, posiada 12000 pracowników. Zoptymalizowanie floty drukującej przez firmę Lexmark pozwoliło na zmniejszenie kosztów druku o 20%. Konsolidacja zasobów drukujących, polegała na zmniejszeniu liczby urządzeń o 40% jak również opracowaniu efektywnej infrastruktury urządzeń, która pozwala organizacji na większą kontrolę nad drukowanymi treściami.
 
3. Holandia
NijSmellinghe, holenderski dostawca usług medycznych, dzięki skorzystaniu z oferty firmy Lexmark zaoszczędził 500,000 Euro na kosztach druku, poprzez optymalizację architektury flory drukującej. Lexmark doskonale rozumiejąc potrzeby organizacji
w zakresie poufności danych i redukcji drukowanych stron, sprowadziła opartą dotąd na papierze dokumentację medyczną do formy elektronicznej.
 
4. Finlandia
VR Group, fińska spółka kolejowa, dzięki konsolidacji floty drukującej i wprowadzeniu kart zbliżeniowych, zmniejszyła swój negatywny wpływ na środowisko, poprzez redukcję drukowanych stron i zużywanej energii. Firma Lexmark stworzyła system personalizacji, pilotowania, planowania i monitorowania, który pozwolił na zwiększenie efektywności.
 
„Konsolidacja floty drukującej oraz optymalizacja procesów obiegu dokumentów, mogą pomóc organizacjom sektora publicznego w Europie w sprostaniu celom wyznaczonym na 2020 rok,” powiedział Duhalde. „Mogą one również skorzystać z innych rozwiązań firmy Lexmark w celu dalszej redukcji emitowanych przez siebie zanieczyszczeń.” (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj