Ruszają instrumenty finansowe dla firm w Wielkopolsce

© sxc.hu

© sxc.hu

Wielkopolska z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego uruchamia zwrotne środki UE na rozwój przedsiębiorstw w regionie.Ponad 516 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) w postaci poręczeń i pożyczek (w tym mikropożyczek), trafi do mikro-, małych i średnich firm. To kolejny region, który zdecydował o przeznaczeniu dużej kwoty ze środków UE na instrumenty zwrotne.

Dziś w Ministerstwie Rozwoju przedstawiciele zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) podpisali umowę, na mocy której zostanie uruchomiony finansowy program wsparcia dla przedsiębiorstw w regionie.

- W perspektywie 2014-2020 zwiększamy pulę funduszy unijnych na instrumenty finansowe. Tylko w programach regionalnych jest to w tej chwili ponad 1,7 mld euro. Zależy nam, aby z ich pomocą realizowane były inwestycje o jak największej wartości,a zaangażowane środki pracowały na rzecz naszej gospodarki przez maksymalnie długi czas- podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności działających w regionie przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej za pośrednictwem instrumentów finansowych WRPO. Na tę formę wsparcia rozwoju firm przeznaczono łącznie 607,98 mln zł, w tym 516,78 mln zł ze środków unijnych oraz 91,2 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Później pieniądze te zostaną w regionie i będą dalej przeznaczane na instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców.

Wielkopolska to kolejny region, który zaczyna wdrażać instrumenty finansowe. Pod koniec września pierwszą umowę podpisało Pomorze. Kolejne zostaną zawarte w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Mam nadzieję, że większość z nich do końca roku. Wspólnie z regionami i BGK chcemy zbudować efektywny system wsparcia zwrotnego w Polsce. Jest to szczególnie istotne z uwagi na możliweograniczenia w budżecie UE po 2020 r. – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu samorząd powierzył zarządzanie środkami, będzie korzystał z doświadczeń w zakresie wdrażania instrumentów zwrotnych zdobytych w latach 2007-2013 w ramach inicjatywy JEREMIE.

-  Dzięki wsparciu resortu rozwoju przyspieszamy uruchamianie systemu wsparcia finansowego dla firm w regionach. To druga, po województwie pomorskim, umowa w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Zachęcamy kolejne regiony do współpracy, chcemy wykorzystać zdobyte doświadczenie i podzielić się tą wiedzą z samorządami- powiedział Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podpisana umowa pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a BGK pozwala na rozpoczęcie procesu wyłaniania profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom. Będzie ono ukierunkowane na tworzenie nowych firm, dostarczenie kapitału początkowego (zalążkowego) i kapitału na rozszerzenie działalności, na wzmocnienie podstawowej działalności przedsiębiorstw lub realizację nowych projektów, a także wchodzenie przez nowe firmy na nowe rynki.

W szczególności dedykowane będzie mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego.Wsparcie będzie przeznaczone również na wzmocnienie aktywności inwestycyjnej istniejących podmiotów gospodarczych z Wielkopolski, poprzez wzmocnienie ich pozycji, zwiększenie ich konkurencyjności i rozwijanie działalności gospodarczej.

- Podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jest kontynuacją strategii, którą Wielkopolska realizuje od ponad siedmiu lat, wspierając rozwój społeczno-gospodarczy regionu za pomocą zwrotnych form finansowania, w tym Inicjatywy JEREMIE i JESSICA w ramach WRPO 2007-2013. Nowe środki w obecnej perspektywie będą stanowiły dodatkową dźwignię dla rozwoju przedsiębiorstw- zaznaczył Leszek Wojtasiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj