Rewolucyjne innowacje w pracy z wykorzystaniem traktora

valtra-twintrac-traktory-ciagniki

© Valtra

Optymalizacja wydajności pracy oraz związanych z nią kosztów, większa wygoda, a do tego dbanie o swoje zdrowie. Systemy TwinTrac rewolucjonizują współczesne rolnictwo, stając się rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się zarówno przy pracach w polu, jak i w lesie czy chociażby na budowie. Czym są rozwiązania proponowane przez firmę Valtra i jakie są ich zalety?

Obrotowy fotel w ciągniku i zestaw dodatkowych akcesoriów

Zanim w ogóle zajmiemy się omówieniem możliwości tego rozwiązania, należy dokładnie przyjrzeć się samej konstrukcji. Ideą działania systemu jest przekształcenie traktora w maszynę, którą można pracować zarówno do przodu, jak i do tyłu, zależnie od potrzeb. Jest to możliwe między innymi poprzez montaż w tylnej części kabiny drugiej kierownicy wraz z zestawem pedałów. Aby obsługa takiego ciągnika była wygodna, stosuje się specjalny fotel kierowcy obracany o 180 stopni. W efekcie operator może bez żadnych problemów przestawiać ciągnik do pracy przodem lub tyłem, zależnie od potrzeb.

Większa dokładność przy wielu pracach

Jak zapewnia producent maszyn rolniczych Valtra, tego typu rozwiązanie przede wszystkim optymalizuje czas pracy oraz koszty z nią związane. Nowoczesny system pozwala na efektywniejsze wykorzystanie ciągnika. Jazda do tyłu to przede wszystkim dużo większa widoczność dookoła pojazdu, co ułatwia realizowanie wielu prac polowych, leśnych czy budowlanych. Poprawia się także zwrotność, gdyż przednie, skrętne koła pojazdu stają się w tym przypadku tylnymi.

valtra-twintrac-ciagniki-traktory

Oprócz tego zwiększa się dokładność pracy, czego najlepszym przykładem może być koszenie. W standardowym układzie przed traktorem odbywa się koszenie na szerokość bliską rozstawu osi pojazdu, a szersze kosiarki, wystające poza obrys ciągnika, znajdują się już za nim. W wielu przypadkach prowadzi to do zagniatania małego pasa trawy przez tylne koła, ale największym problemem jest trudność w kontrolowaniu pracy osprzętu znajdującego się na tyle pojazdu.

Operator musi kontrolować tor poruszania się ciągnika do przodu, jak i nieustannie spoglądać do tyłu, sprawdzając pracę szerokich maszyn. W systemie TwinTrac cały osprzęt znajduje się za ciągnikiem, który porusza się do tyłu. Operator zyskuje doskonałą widoczność i możliwość bezproblemowego kontrolowania zestawu i dodatkowo, dla powyższego przykładu, może bardzo dokładnie kosić trawę.

Ergonomiczna konstrukcja zmniejsza zmęczenie

Typowym problemem osób pracujących na ciągnikach są niestety szybko pojawiające się bóle szyi oraz górnego odcinka kręgosłupa. Słaba widoczność przy jeździe do tyłu wymusza na kierowcy nienaturalną pozycję za kierownicą, przekładając się nie tylko na wspomniane wcześniej bóle, ale także na szybko pojawiające się zmęczenie. System TwinTrac stosowany przez producenta maszyn rolniczych Valtra całkowicie eliminuje ten problem. Doskonała widoczność przez tylną szybę oraz ergonomicznie skonstruowany panel sterowania wraz z kierownicą pozwalają nawet na wielogodzinną pracę bez nieprzyjemnego bólu szyi oraz zmęczenia.

Doskonała efektywność pracy to mniejsze jej koszty

Choć nowoczesne traktory wykazują się stosunkowo niskim spalaniem, nawet przy pracy z bardzo ciężkimi maszynami, to jednak okazuje się, że wykorzystanie systemu firmy Valtra może przyczynić się do kolejnych oszczędności na paliwie. Lepsza efektywność wykorzystania maszyn przyłączonych do pojazdu, połączona z doskonałą widocznością, to możliwość skrócenia czasu pracy nawet o 12%, w stosunku do realizacji tych samych prac przy standardowym poruszaniu się ciągnikiem do przodu. Możliwość szybszego zakończenia prac przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i tym samym na oszczędności finansowe.

valtra.pl-twintrac-traktor-ciagnik-rolnictwo

Producent maszyn rolniczych Valtra zaprezentował te dane po przeprowadzeniu szeregu testów podczas koszenia trawy, które wykonywane były przy jeździe do tyłu z wykorzystaniem systemu TwinTrac, jak i przy jeździe konwencjonalnej, czyli do przodu.

Szerokie możliwości wykorzystania

Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest jednak jego wszechstronność. TwinTrac to technologia wykorzystywana nie tylko w rolnictwie. Jej inne zastosowania to między innymi:

  • do pracy w lesie;
  • do prac komunalnych, między innymi odśnieżania czy zamiatania;
  • do zadań budowlanych, w tym wbijania słupów czy wiercenia otworów.

Do mocnych traktorów marki Valtra można dołączać wiele rodzajów maszyn towarzyszących, zawsze pracując z nimi bardzo efektywnie i wygodnie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj