Przemoc i szykanowanie w miejscu pracy coraz częstsze w Europie

Według nowego raportu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) przemoc, zastraszanie i szykanowanie są coraz powszechniejsze w europejskich miejscach pracy. Istnieje jednak powszechne przekonanie, że reakcja organizacji i rządów w poszczególnych krajach jest niewystarczająca.

Przemoc i szykanowanie ze strony osób trzecich dotyczy 5-20% pracowników europejskich, w zależności od kraju, sektora i zastosowanej metodologii. Raport „Przemoc i szykanowanie w miejscu pracy: obraz sytuacji w Europie” zawiera statystyki międzynarodowe zebrane przez Europejskie Obserwatorium Ryzyka będące częścią EU-OSHA.

W niedawno przeprowadzonym przez Europejskie Obserwatorium ogólnoeuropejskim badaniu miejsc pracy (ESENER) stwierdzono, że 40% kierowników w Europie wie o przypadkach przemocy i szykanowania w miejscu pracy, lecz jedynie około 25% z nich wdrożyło procedury w celu zwalczania tych zjawisk – w wielu państwach UE odsetek ten nie przekracza 10%. Problem ten jest jeszcze poważniejszy w branżach ochrony zdrowia, opieki społecznej oraz edukacji, gdzie ponad 50% kierowników uważa, że jest to problem w zakresie BHP.

„Przemoc i szykanowanie stanowią poważne, choć zbyt rzadko zgłaszane zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia pracowników w Europie” – twierdzi dyrektor Agencji, Jukka Takala. „Przemoc, agresja werbalna lub groźby, na które pracownicy są narażeni w kontaktach z klientami lub pacjentami są zagadnieniami o krytycznym znaczeniu w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, a konsekwencje psychologiczne są czasem bardziej niebezpieczne niż urazy fizyczne. Szykanowanie w miejscu pracy może prowadzić do stresu, długotrwałych zwolnień chorobowych, a nawet do samobójstwa. Konsekwencje ekonomiczne to zmniejszona wydajność, większa absencja chorobowa, większa rotacja pracowników i przedwczesne odchodzenie na emeryturę w związku z niepełnosprawnością, często w dość młodym wieku”.

Z raportu wynika również, że w wielu państwach europejskich kwestia przemocy w miejscu pracy nie jest wystarczająco nagłośniona i wprowadzono niewiele inicjatyw w celu zwalczania tego zjawiska. Na poziomie krajowym i w poszczególnych przedsiębiorstwach istnieje potrzeba nagłośnienia tej kwestii i wprowadzenia strategii i procedur w celu zwalczania przemocy i szykanowania w pracy oraz zapobiegania tym zjawiskom.

EU-OSHA zgromadziła podczas dwudniowego seminarium decydentów, badaczy i przedstawicieli pracodawców i pracowników, aby przedyskutować wyzwania związane ze skutecznym zwalczaniem przemocy w miejscu pracy i określić nowe i konkretne sposoby ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, dostosowane do szczególnych potrzeb krajów i organizacji.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj