W dniu 1 czerwca 2012 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja prasowa pt.: „Energy Roadmap 2050 – Co dalej?”, w której udział wziął Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Konferencja służyła przekazaniu mediom wyników dyskusji, która toczyła się podczas spotkania ekspertów związanych z Komitetem Polityki Klimatyczno-Energetycznej KIG, któremu przewodniczy Herbert Leopold Gabryś.
Krajowa Izba Gospodarcza od dawna sygnalizuje, iż sprawa unijnej polityki klimatycznej jest ogromnie ważna dla Polski. Poprzez nasze działania chcemy przekazać zarówno politykom, jak i społeczeństwu wiedzę dotyczącą kosztów społeczno- gospodarczych obecnego kształtu wyznaczonej przez UE mapy drogowej, przede wszystkim w zakresie przyjętego założenia dekarbonizacji. Za kluczowe uznać należy podanie wiarygodnych, obiektywnych danych liczbowych przedstawiających wielomiliardowe koszty jakie będzie musiała ponieść cała gospodarka oraz nieskuteczności proponowanych przez Komisje Europejską instrumentów ich obniżenia.
Wypowiedź Pana Ministra Tomczykiewicz informująca o polityce Rządu w procesie negocjacji jednoznacznie wskazuje na to, iż zarówno resort gospodarki jak i cała Rada Ministrów widzi potrzebę podjęcia intensywnych działań w kierunku złagodzenia efektów wdrożenia Energy Roadmap obecnym kształcie. Rozumiemy trudną sytuacje w jakiej znajdują się decydenci będąc de facto przedstawicielami jedynego kraju wskazującego na skalę negatywnych skutków ERM 2050. Niewątpliwie zaprezentowana przez Ministra Tomczykiewicz propozycja wskazania na forum unijnym możliwości uzależnienia wskaźników redukcji emisji od efektywnego globalnego porozumienia w tej sprawie. Tylko ono bowiem da faktyczna możliwość ochrony klimatu, podjęcie wyzywania przez Unię oznaczać będzie utratę konkurencyjności przy dalszym degradowaniu środowiska przez inne gospodarki swiatowe.
Naszym zdaniem za kluczowe uznać należy zaproponowane przez resort gospodarki podjęcie próby odejścia od definicji dekarbonizacji jako polityki zmierzającej do całkowitej eliminacji udziału węgla kamiennego w wytwarzaniu energii. W tym zakresie Minister Tomczykiewicz spotkał się z całkowitym poparciem ekspertów KIG.
W naszej ocenie dotychczas z trzech czynników kształtujących strategie energetyczno – klimatyczne, do których należą ochrona klimatu wraz z redukcją emisji, zapewnienie bezpieczeństwa zasilania oraz zapewnienie konkurencyjności gospodarce tak naprawdę priorytetowo traktowany był wyłącznie czynnik pierwszy. Co gorsza formułowano tezy, że dzięki niemu uda się zapewnić konkurencyjność gospodarkom oraz poprawić bezpieczeństwo zasilania. Życie bardzo silnie zweryfikowało takie poglądy. Widać bowiem wyraźnie, że pomimo realizacji pakietu klimatycznego konkurencyjność unijnych gospodarek na światowym rynku wcale się nie poprawia. Dokładne analizy pokazują także, że spora grupa krajów – w tym Polska może przy takiej polityce bardzo silnie obniżać własną konkurencyjność. Obserwując ostatnie wydarzenia w Grecji i śledząc skutki panującego tam kryzysu, które w coraz szerszym stopniu dotykają inne kraje unijne nie można pozostawać obojętnym. Wydaje się, że jest już najwyższa pora aby przewartościować główne kierunki unijnej polityki energetyczno – klimatycznej. Bezwzględnie na pierwszym miejscu winno się postawić utrzymanie konkurencyjności gospodarek wszystkich krajów członkowskich. Tylko w ten sposób będziemy bowiem mogli skutecznie funkcjonować na globalnym rynku. Niemniej ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa zasilania. To również te aspekty stają się obecnie kluczowe i działania w kierunku ich poprawy winny uzyskać najwyższy priorytet.
Przykładem rozwiązania idącego w tym kierunku mogą być wysiłki zmierzające do podwyższenia efektywności energetycznej traktowanej jako pierwszy, priorytetowy cel, a w tym podwyższenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej brutto. Na pewno poprawią konkurencyjność, zmniejszą zużycie paliwa a tym samym poprawią poziom bezpieczeństwa zasilania i równocześnie przyczynią się do obniżenia emisji. Unijne rozwiązania staną się wówczas z pewnością atrakcyjne dla innych krajów świata i dodatkowo mogą być kołem zamachowym dla eksportu.
Krajowa Izba Gospodarcza proponuje, aby takie podejście było polską propozycją podczas dyskusji nad przewartościowaniem unijnej polityki klimatyczno – energetycznej.
W celu wsparcia polskich negocjacji planujemy zorganizowanie w Brukseli konferencji ukazującej argumenty polskich przedsiębiorców w zakresie potrzeby uwzględnienia uwarunkowań gospodarczo – historycznych naszego kraju w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.
Zaloguj się Logowanie