Na zdjęciu: Marcin Pasik Wójt Gminy Sokołów Podlaski
W dniach 9-10 lipca 2014 r. w Nowojaworiwsku na Ukrainie odbyła się „Konferencja dla samorządowców – wymiana wiedzy i doświadczeń na temat dobrych praktyk o ekologii – 2 etap”.
Spotkanie było kolejnym etapem współpracy pomiędzy Gminą Sokołów Podlaski a Miastem Nowojaworiwsk na Ukrainie. Oba samorządy są partnerami projektu pn.: „Poprawa stanu środowiska naturalnego na pograniczu polsko-ukraińskim poprzez wykonanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Gminie Sokołów Podlaski oraz w Mieście Nowojaworiwsk”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś- Ukraina 2007-2013, Priorytet 2 Poprawa jakości życia, Działanie 2.1 Ochrona środowiska w obszarze przygranicznym, Numer umowy grantowej IPBU.02.01.00-14-427/11-00.
Konferencja nawiązywała do spotkania samorządowców, które odbyło się 23 czerwca 2014 r. w Gminie Sokołów Podlaski. Głównym tematem poprzedniego spotkania były zadania oraz dobre praktyki z zakresu ochrony środowiska na poszczególnych szczeblach administracji samorządowej i rządowej w Polsce. Czerwcowe spotkanie pozytywnie wpłynęło na rozwój idei ochrony środowiska i ekologii, dlatego dzięki porozumieniu i staraniom Wójta Gminy Sokołów Podlaski Marcina Pasika oraz Burmistrza Miasta Nowojaworiwsk Wasyla Murawla, w ramach projektu transgranicznego w lipcu 2014 r. zorganizowano drugi etap konferencji.
W konferencji przeprowadzonej w Nowojaworiwsku na Ukrainie, zgodnie z założeniami projektu uczestniczyło 40 samorządowców z Polski i 40 samorządowców z Ukrainy. Delegację z Gminy Sokołów Podlaski reprezentowali Wójt Gminy Marcin Pasik oraz Przewodniczący Rady Gminy Sokołów Podlaski Paweł Sobolewski. Pozostali uczestnicy konferencji to członkowie zespołu projektowego, pracownicy Urzędu Gminy Sokołów Podlaski, dyrektorzy szkół z Gminy Sokołów Podlaski, a także radni, sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich.
Tym razem to partnerzy ukraińscy szczegółowo omówili system ochrony środowiska na Ukrainie. Przedstawiono ustawę Ukrainy „O ochronie środowiska naturalnego” jako najważniejszy akt prawny w zakresie ochrony środowiska obowiązujący w tym kraju. Przedstawiono także organy władzy państwowej i jednostki samorządu terytorialnego, którym przysługują kompetencje w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Podczas konferencji uczestnicy zostali także zapoznani z systemem wielopoziomowego zarządzania zrównoważonym rozwojem energetycznym regionu. Zaprezentowano instytucje wchodzące w skład tego systemu tj. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie Energooszczędnych Miast Ukrainy, Lwowską Obwodową Administrację Państwową, biuro Porozumienia Burmistrzów, Klub Burmistrzów, a także miasta i rejony oraz ich rolę i zadania.
Przedstawiciele delegacji z Gminy Sokołów Podlaski podczas konferencji mieli także okazję zobaczyć budynek przedszkola nr 1 w Nowojaworiwsku. Ten wybudowany ponad 40 lat temu obiekt, do którego uczęszcza ponad 200 dzieci, zostanie odnowiony dzięki realizowanemu projektowi ze środków finansowych Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Zakres prac obejmuje termomodernizację budynku, wymianę pokrycia dachowego i okien, a także wymianę instalacji grzewczej. Remont budynku przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery i zmniejszenia kosztów zużycia energii.
Organizacja konferencji wiąże się bezpośrednio z realizacją celu szczegółowego projektu tj. wzrostu poziomu wiedzy i kompetencji mieszkańców Gminy Sokołów Podlaski i miasta Nowojaworiwsk w zakresie ochrony środowiska.
Współpraca obu samorządów w ramach projektu transgranicznego niesie za sobą wiele pozytywnych efektów. Oprócz działań inwestycyjnych obejmujących termomodernizację budynków użyteczności publicznej w Gminie Sokołów Podlaski (Zespoły Oświatowe w Skibniewie, Grochowie, Czerwonce i Przywózkach, a także Ośrodek Zdrowia w Skibniewie) oraz przedszkola Nr 1 w Nowojaworiwsku, wdrażane są również działania „miękkie” tj. organizacja warsztatów szkoleniowych wpływających na wzrost poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, czy konferencji z zakresu ekologii. Wyróżnić można także szereg innych aspektów:
- wzrost poziomu wiedzy na temat Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukriana 2007-2013;
- wzrost poziomu integracji i współpracy pomiędzy dziećmi i młodzieżą szkolną, nauczycielami, politykami, rolnikami, samorządowcami z Polski i Ukrainy;
- zwiększenie poziomu współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi;
- rozwój turystyki, kultury fizycznej i sportu;
- rozwój kultury i sztuki oraz promocji kultury poszczególnych regionów.
Kolejne spotkanie samorządowców z Polski i Ukrainy w ramach wspólnie realizowanego projektu odbędzie się jesienią 2014r. w Gminie Sokołów Podlaski. Partner wiodący projektu zorganizuje festiwal informacyjno-promocyjny „Dobre praktyki w zakresie ekologii i ochrony środowiska na terenie Gminy Sokołów Podlaski”.
Zaloguj się Logowanie