Polak z trzecią nagrodą w unijnym konkursie dla młodych naukowców

Matematyk z Warszawy Michał Miśkiewicz zdobył w Helsinkach 3. nagrodę w organizowanym przez Komisję Europejską 23. Konkursie Prac Młodych Naukowców UE. W rywalizacji biorą udział prace badawcze autorstwa osób, które nie podjęły jeszcze studiów.

Polak zdobył w stolicy Finlandii jedną z trzech trzecich nagród, o wartości 3,5 tys. euro – poinformował w przesłanym komunikacie Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci – organizator polskich eliminacji unijnego konkursu.

Miśkiewicz napisał pracę pod tytułem „Urok zbioru +mi+” na temat szczególnych własności pewnego zbioru punktów na płaszczyźnie. Laureat studiuje matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, ale pracę – zgodnie z regulaminem konkursu – napisał jeszcze w liceum.

Do tegorocznego finału prestiżowego konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists – EUCYS) dotarło 87 projektów z 38 krajów, w tym: 19 z biologii, 8 z chemii, 6 z ekologii, 14 z fizyki, 8 z informatyki, 10 z matematyki, 6 z medycyny, 3 z nauk społecznych i 13 z techniki.

Trzy pierwsze miejsca i nagrody po 7 tys. euro przyznano młodym badaczom z Irlandii, Litwy i ze Szwajcarii. Trzy drugie nagrody, o wartości 5 tys. euro każda, zdobyli przedstawiciele Bułgarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowali przedstawiciele Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, poza pracą Miśkiewicza nasz kraj reprezentowały dwa projekty młodych biologów: Magdaleny Nowikiewicz, licealistki z Bydgoszczy – „Zawartość witaminy C w malinach (Rubus ideaeus L.) odmiany Polana w zależności od sposobu, czasu i temperatury przechowywania oraz w ogórkach (Cucumis dativus L.) odmiany Krak F1 w zależności od metod przechowywania i czasu przechowywania” i Norberta Wąsika, studenta medycyny z Żar – „Wpływ temperatury na szybkość, długość i głośność śpiewu miecznika Conocephalus fuscus”.

W tym roku Polska wzięła udział w konkursie po raz siedemnasty. Dotychczas nagrodzono 37 polskich projektów, co sprawia, że w zestawieniu krajów o największej liczbie nagrodzonych projektów zajmujemy trzecie miejsce – za Niemcami (77 nagrodzonych projektów) i Wielką Brytanią (40 projektów). Przedstawiciele Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zwracają jednak uwagę, że konkurs jest organizowany od 1989 r., a Polska dołączyła do niego dopiero w 1995 r.

Fundusz ogłosił już kolejne krajowe eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Na prace badawcze stowarzyszenie czeka do 31 października.

Zimą jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wczesną wiosną komitet konkursu dokona wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie we wrześniu 2012 do Bratysławy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj