Pogoda nie tylko dla bogaczy

Wiosenna pogoda bywa zmienna, a świecące za oknem słońce może być złudne. Jest na to rada. Na stronie internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego można odczytywać dane meteorologiczne ze stacji permanentnej WROC Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Stacja WROC powstała z inicjatywy prof. Stefana Caconia i rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 1996 roku. Aktualnie jej prace nadzoruje prof. Jarosław Bosy oraz pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zadaniem stacji jest prowadzenie permanentnych obserwacji satelitarnych GNSS (GPS i GLONASS) oraz parametrów meteorologicznych: temperatury, ciśnienia i wilgotności.
Początkowa stacja prowadziła obserwacje satelitarne GPS odbiornikiem Ashtech Z–12 i anteną ASH700936D_M (zastąpione w 2000 roku odbiornikiem GNSS Ashtech Z–18 i antenę ASH701941.1 SNOW) i meteorologiczne zestawem firm Olbrysz Electronic i LAB-EL Ltd.
Od 13 kwietnia 2007 roku do pomiarów satelitarnych wykorzystywany jest odbiornik GNSS GRX1200GGPRO z anteną LEIAT504GG LEIS firmy Leica. Pomiary meteorologiczne realizuje się aktualnie przez stację meteorologiczną MET4A firmy Paroscientific, Inc. zakupioną w ramach projektu ASG-EUPOS realizowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie.
Parametry dokładnościowe stacji meteorologicznej:
  • Ciśnienie ±0,08 hPa, zakres od 500 do 1100 hPa,
  • Temperatura ±0,2 st. C zakres od -50 do +60 st. C,
  • Wilgotność względna ±2%, zakres od 0 do 100 %
Stacja permanentna GNSS WROC działa od 1996 roku w ramach Europejskiej Sieci Stacji Permanentnych (EPN – Eurepean Permanent Network) , a od 2002 roku ogólnoświatowej służby GNSS – International GPS Service (IGS). W 2008 roku stacja została włączona do Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-EUPOS.
Obserwacje satelitarne GNSS są prowadzone obecnie z interwałem 1 sekundowym, natomiast meteorologiczne 30 sekundowym. Obserwacje te są przekazywane on-line i w pakietach jedno- i 24-godzinnych do europejskich centrów danych w Federalnej Agencji ds. Geodezji i Kartografii (BKG) we Frankfurcie nad Menem i Instytutu Badań Kosmicznych Austriackiej Akademii Nauk (OLG) w Grazu. Dane otrzymuje również Polska sieć ASG-EUPOS w Warszawie.
Obserwacje GNSS i meteorologiczne prowadzone przez stację WROC wykorzystywane są na potrzeby badań związanych z systemami monitorowania Ziemi. Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uczestniczy aktywnie w tych badaniach, realizowane są aktualnie projekty badawcze z zakresu meteorologii GNSS, teledetekcji monitorowania geodezyjnego na potrzeby geodynamiki.

/www.up.wroc.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj