Rada Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej nadała stopień naukowy doktora habilitowanego dr. inż. Edwardowi Roi, który procedurę habilitacyjną przeprowadził w niestandardowy i niespotykany w Polsce sposób. Pracownik Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach, zaprojektował i wdrożył „Technologię ekstraktów chmielowych z wykorzystaniem CO2 w warunkach nadkrytycznych”.
W Polsce do 2001r. nie produkowano ekstraktów chmielowych. Polski chmiel przewożony był do Niemiec, gdzie poddawano go ekstrakcji, skąd powracał w postaci ekstraktu do polskich browarów. Badania i prace rozwojowe prowadzące do wdrożenia krajowej technologii ekstrakcji i granulacji chmielu, realizowane w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach, zakończyły się pełnym sukcesem. Dzięki wykorzystaniu oryginalnych rozwiązań oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii, w Puławach wybudowano pierwszą w Polsce instalację ekstrakcyjną.
Instalacja o zdolności przerobowej ok. 13 ton chmielu/dobę pracuje nieprzerwanie od 2001r. W 2004r. zmodernizowano ją o węzeł suszenia i granulacji chmielu. W planach jest już budowa nowej, uniwersalnej instalacji do ekstrakcji innych surowców roślinnych.
Wdrożone w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach nowoczesne rozwiązanie technologiczne i aparaturowe zostało wyróżnione szeregiem nagród, dyplomów i medali, z których najważniejsza to I Nagroda Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowo–techniczne w 2009r.
Zaloguj się Logowanie