Plastikowy pieniądz

karty-platnicze

Plastikowy pieniądz

Świat pędzi do przodu, coraz to nowsze techniki wypierają te przestarzałe, mając ułatwić nam życie. Rozwój ten, nie ominął również sposobów płatności. Nasi przodkowie używali w tym celu drogocennych kamieni szlachetnych czy skór zwierząt, obecnie my mamy monety i banknoty, które powoli tracą swoje miejsce na rzecz kawałka plastiku.

Mimo swojej wieloletniej obecności na rynku płatności kartą wciąż w wielu z nas wzbudzają lęk i obawy. Obawiamy się głównie kradzieży, ale nie tylko samej karty co danych na niej zawartych. Boimy się również pomyłki, przez którą nasze konto bankowe zostanie obciążone dużo większą kwotą niż powinno. Ale czy słusznie? Obecnie karta płatnicza to najbezpieczniejsza forma płatności, tracąc kartę możemy w bardzo krótkim czasie ją zastrzec zapobiegając w ten sposób niekontrolowanemu wyciekowi pieniędzy z naszego konta. Gubiąc portfel wypchany ciężkimi monetami i plikiem banknotów mamy marne szanse na ich odzyskanie. Ale plastikowy pieniądz to przede wszystkim wygoda. Jest lekki, zajmuje mało miejsca i jest zawsze pod ręką. Zapłacimy nim nie tylko za towar, ale także za usługi. Ilość miejsc honorujących karty płatnicze stale rośnie i aktualnie zapłacimy nią prawie w każdym sklepie, u fryzjera czy mechanika. Karta pozwala, wbrew powszechnej opinii, nie lepsze kontrolowanie wydatków. Każda transakcja zapisywana jest w historii, dzięki czemu zawsze możemy sprawdzić kiedy i na co wydaliśmy pieniądze.

Niestety, nie zawsze możemy skorzystać z tej formy płatności. Powodem może być awaria systemu, czy też jego brak w danym miejscu. Co wtedy? Obecnie istnieje bardzo rozbudowana sieć bankomatów, z których przy pomocy karty szybko i łatwo podejmiemy potrzebną gotówkę.

Karty płatnicze są coraz popularniejszą formą płatności na świecie. Aktualnie nie wyobrażamy sobie bez nich życia, są wygodne, zawsze pod ręka i potrafią wyratować nas z niejednej opresji. Czy to oznacza, że plastikowy pieniądz całkowicie wyprze tradycyjną gotówkę? W wielu krajach tak już się stało.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj