Plany pracodawców – raport Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP

Ogłoszono wyniki badania dotyczącego planów polskich pracodawców w obliczu otwarcia niemieckiego rynku pracy. Większość ankietowanych przedstawicieli firm (58%) nie spodziewa się, aby otwarcie nowych rynków spowodowało problemy.

Jednak bardzo silna grupa (pozostałe 42% badanych) przyznaje, że nowa sytuacja na rynku pracy może przyczynić się do utrudnień w prowadzonych projektach rekrutacyjnych. Niezależnie od tych opinii pracodawcy zgodnie deklarują, że raczej nie otrzymywali sygnałów o tym, żeby ich pracownicy chcieli odchodzić z pracy na rzecz migracji zarobkowej do Niemiec (86%).

Pomimo względnego spokoju na rynku pracy, obawa utraty pracowników była w ostatnich miesiącach motorem wprowadzania dodatkowych benefitów dla co drugiego przedsiębiorcy (49%) – najczęściej w średnich i większych firmach. Popularne były szkolenia zawodowe i doszkalające (22%), podwyżki wynagrodzeń (20%), bądź dotychczas otrzymywanych premii (17%).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy badane firmy znacznie częściej niż w poprzednich okresach zwiększały wynagrodzenia. W drugim kwartale br. podniesienie pensji nastąpiło w 40% przedsiębiorstw objętych sondażem, co oznacza wzrost o 1/3 wobec wyniku poprzedniej edycji badania. Wynagrodzenia podwyższane były przede wszystkim w firmach przemysłowych (50%) i zajmujących się pośrednictwem finansowym (51%). Najrzadziej podwyżki wprowadzono w firmach sektora transportu i gospodarki magazynowej (15%).

Po niepokojach I kwartału roku, nastroje przedsiębiorców znacznie się poprawiły. Częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odnotowany zostanie wzrost gospodarczy (24% w lutym 2011 r. vs. 31% w maju 2011 r.). Równocześnie niemal dwukrotnie zmniejszyła się grupa przedstawicieli badanych firm, spodziewających się recesji (20% w lutym 2011 r. vs. 11% w maju 2011 r.).

W mijającym półroczu niemal połowa badanych przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu zatrudnienia (49%). W co piątym badanym przedsiębiorstwie miała jednak miejsce redukcja liczby etatów.

Informacje o badaniu: Badanie Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad to kwartalny sondaż opinii polskich przedsiębiorców w kluczowych obszarach ich działalności. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj