Człowiek to najlepsza inwestycja

- „Bilans Kapitału Ludzkiego” to bezcenne źródło informacji, które pomogą kierować rozwojem przemysłu i handlu w kraju – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji wyników największego badania rynku pracy w Polsce. Spotkanie odbyło się 16 czerwca 2011 r. w Warszawie.

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, wiedza na temat stanu kadr i zaplecza personalnego pozwoli efektywnie ukierunkować instytucje i szkoły. – Znając kapitał ludzki, jakim dysponujemy wiemy, w jakich dziedzinach należy oczekiwać wzrostu, a gdzie potrzebne są inwestycje i szkolenia – wyjaśnił.

Według raportu, w Polsce aż 87 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych planuje dalszą naukę, z czego 70 proc. na studiach wyższych. – Możemy ukierunkować tych młodych ludzi wskazując sektory, w których najłatwiej znajdą zatrudnienie – zauważył wicepremier. – Wiemy już, że obecnie potrzebni są informatycy i personel medyczny, takich nisz jest jednak więcej. Niwelując luki kadrowe, stymulujemy wzrost gospodarczy – podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że w latach 2007-2013 Unia Europejska przyznała Polsce aż 9,7 mld. euro na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). – Dzięki raportowi będziemy wiedzieli, gdzie lokować unijne pieniądze, by przyniosły jak największe korzyści – powiedział. – Bez odpowiednio wykształconych ludzi nie będzie innowacji i rozwoju gospodarki. Człowiek jest najważniejszy – dodał.

Zdaniem Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, prezes PARP, raport dostarcza szczegółowych danych o potrzebach pracodawców. – W ubiegłym roku 17 proc. ankietowanych przez nas przedsiębiorców poszukiwało pracowników, ale aż 75 proc. z nich nie udało się znaleźć odpowiednio wykwalifikowanej kadry i musieli doszkalać nowo przyjętych, co jest kosztowne i czasochłonne. Nasz raport pozwoli skutecznie wyciągnąć do nich pomocną dłoń – zaznaczyła.

- „Bilans Kapitału Ludzkiego” to bezcenne źródło informacji, które pomogą kierować rozwojem przemysłu i handlu w kraju – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji wyników największego badania rynku pracy w Polsce. Spotkanie odbyło się 16 czerwca 2011 r. w Warszawie. Z daniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, wiedza na temat stanu kadr i zaplecza personalnego pozwoli efektywnie ukierunkować instytucje i szkoły. – Znając kapitał ludzki, jakim dysponujemy wiemy, w jakich dziedzinach należy oczekiwać wzrostu, a gdzie potrzebne są inwestycje i szkolenia– wyjaśnił. Według raportu, w Polsce aż 87 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych planuje dalszą naukę, z czego 70 proc. na studiach wyższych. – Możemy ukierunkować tych młodych ludzi wskazując sektory, w których najłatwiej znajdą zatrudnienie – zauważył wicepremier. – Wiemy już, że obecnie potrzebni są informatycy i personel medyczny, takich nisz jest jednak więcej. Niwelując luki kadrowe,stymulujemy wzrost gospodarczy – podkreślił. Wicepremier przypomniał, że w latach 2007-2013 Unia Europejska przyznała Polsce aż 9,7 mld. euro na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). – Dzięki raportowi będziemy wiedzieli, gdzie lokować unijne pieniądze, by przyniosły jak największe korzyści – powiedział. – Bez odpowiednio wykształconych ludzi nie będzie innowacji i rozwoju gospodarki. Człowiek jest najważniejszy – dodał. Zdaniem Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, prezes PARP, raport dostarcza szczegółowych danych o potrzebach pracodawców. – W ubiegłym roku 17 proc. ankietowanych przez nas przedsiębiorców poszukiwało pracowników, ale aż 75 proc. z nich nie udało się znaleźć odpowiednio wykwalifikowanej kadry i musieli doszkalać nowo przyjętych, co jest kosztowne i czasochłonne. Nasz raport pozwoli skutecznie wyciągnąć do nich pomocną dłoń – zaznaczyła.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj