Piwo z dna Bałtyku niebawem na sklepowych półkach

© Augusto Mendes, Ålands Landskapsregering

© Anders Näsman, Ålands Landskapsregering

Trwałość piwa zwykle mierzy się w ciągu dni lub tygodni, a nie lat lub dziesięcioleci. Chyba, że zostanie przechowane w szczególnych warunkach tak jak to się stało w przypadku kilku butelek piwa znalezionych we wraku statku na dnie dnie Morza Bałtyckiego, które leżakowały 170 lat.

© Augusto Mendes, Ålands Landskapsregering

Pięć butelek piwa, które są jednymi z najstarszych zachowanych piw na świecie, zostały wydobyte z wraku statku w 2010 roku zatopionego na południowym archipelagu Wysp Alandzkich w Finlandii w 1840 roku. Brak światła i niska temperatura we wraku znalezionego na głębokości 50 m stanowiły idealne warunki przechowywania trunku, który jest produkowany od co najmniej 5000 r. p.n.e.

VTT Technical Research Centre of Finland we współpracy z lokalnym browarem Stallhagen aktualnie rekonstruuje recepturę odnalezionego piwa przy użyciu nowoczesnych technik przemysłu piwowarskiego. Firmie piwowarskiej powierzono także przyszłą produkcję piwa. Browar Stallhagen specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości piwa typu lager, które jest dystrybuowane głownie w Finlandii i Szwecji. Pojawienie się unikalnego piwa będzie się również wiązało z rozszerzeniem zbytu o nowe rynki.

Wszystkie znaleziska z wraku należą do rządu Wysp Alandzkich, które są szwedzkojęzycznym autonomicznym regionem Finlandii, a archipelag Wysp Alandzkich tworzy ok. 6 700 wysp i wysepek, gdzie zamieszkuje w przybliżeniu 28 500 osób. Postanowiono, że część zysków ze sprzedaży piwa zostanie przeznaczona na cele charytatywne związane z przeprowadzaniem morskich prac archeologicznych i ochrony stanu środowiska wód morskich.

Koneserzy będą mogli spróbować piwa już w czerwcu 2014 roku.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj