Parlament Europejski zatwierdził pomoc dla zwalnianych na Podkarpaciu

Parlament Europejski poparł we wtorek wniosek Komisji Europejskiej o udzielenie ponad 453 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z trzech firm na Podkarpaciu. Pomoc pochodzi ze specjalnego funduszu, który ma łagodzić negatywne skutki globalizacji.

Polska zwróciła się o pomoc do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) w związku z grupowymi zwolnieniami w trzech podkarpackich przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń.

W sumie wsparcie wyniesie 453 570 euro, będzie przeznaczone dla 200 osób zatrudnionych uprzednio w zakładach produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych (Huta Stalowa Wola, HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakłady Metalowe DEZAMET). W 2009 r. pracownicy stracili etaty, bo w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego spadł eksport wyrobów maszynowych do Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Unijne wsparcie ma pomóc bezrobotnym w powrocie na rynek pracy m.in. ułatwić poszukiwanie nowego zajęcia, umożliwia poradnictwo zawodowe, szkolenia, przekwalifikowania, promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu.

To już trzeci polski wniosek pozytywnie rozpatrzony przez UE o skorzystanie z funduszu globalizacyjnego. Wcześniej niemal 750 tysięcy euro trafiło do 779 byłych pracowników dwóch wielkopolskich firm z branży samochodowej oraz z zakładów Cegielski–Poznań, producenta silników okrętowych oraz jego dostawców.

Ponadto we wtorek PE zatwierdził 323 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z przedsiębiorstwa Unilever CR w Czechach działającego w handlu detalicznym.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) powstał, by udzielać wsparcia pracownikom zwalnianym w wyniku zmian strukturalnych w handlu światowym spowodowanym globalizacją lub kryzysem finansowym. Jego roczny budżet (dla całej UE) wynosi 500 milionów euro.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj