Kontrola efektywności kształcenia na polskich uczelniach

Mała liczba innowacyjnych projektów badawczych, ponad 200 tys. bezrobotnych z wyższym wykształceniem, słabe przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu – to utrzymujące się od lat problemy szkolnictwa wyższego w Polsce. – W odpowiedzi NIK przygotowuje innowacyjną kontrolę efektywności kształcenia na polskich uczelniach – ujawnia dr Grzegorz Buczyński, dyr. Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego.

Każdego roku polskie uczelnie otrzymują 1,5 mld zł na prowadzenie badań naukowych. Uzyskiwane przez nie wyniki nie są jednak zadowalające. Słabością polskiej nauki jest mała liczba wdrożeń. – Trzeba jednak zauważyć, że wielu polskich naukowców pracuje z powodzeniem za granicą – mówi Buczyński. I dodaje, że nie chodzi tylko o uposażenie, ale przede wszystkim o wyposażenie. – Dziś nie da się już prowadzić badań naukowych w garażu. Brak nowoczesnego zaplecza naukowego jest barierą nie do przebycia.

Buczyński wskazuje też na słaby związek polskich uczelni z praktyką gospodarczą. W konsekwencji kształcenie studentów to wciąż przede wszystkim wyposażanie ich w wiedzę teoretyczną. Po zdobyciu dyplomu muszą podejmować naukę na nowo – tym razem w swoich zakładach pracy. Stąd też problemy z utrzymaniem się w danym zawodzie lub w ogóle ze znalezieniem pracy. – Ale mamy już w Polsce przykłady uczelni, które kładą nacisk na praktycznie kształcenie i wchodzą w ścisłą współpracę z firmami i przedsiębiorstwami. Absolwenci tych uczelni są rozchwytywani – tłumaczy Buczyński.

Dyr. Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego ujawnia, że Izba przygotowuje innowacyjną kontrolę dotyczącą efektywności kształcenia w polskich szkołach wyższych. – To będzie trudna kontrola, ale w mojej ocenie bardzo potrzebna – tłumaczy Buczyński. – Chcemy zobaczyć, jakie rzeczywiście efekty uzyskują obecnie poszczególne uczelnie i jakie bariery nie pozwalają im uzyskiwać lepszych.

Wynikami przygotowywanej kontroli już żywo zainteresowane są poszczególne resorty i komisje sejmowe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj