Operator maszyn cnc – co trzeba zrobić, aby nim zostać?

operator-cnc

Operator maszyn cnc – co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Posiadanie uprawnień operatora maszyn CNC podnosi nasze kwalifikacje zawodowe i może znacznie ułatwić znalezienie pracy. Obsługa maszyn sterowanych numerycznie, tzw. CNC (od ang. Computerized Numerical Control) wygląda nieco inaczej w różnych przedsiębiorstwach.

Zazwyczaj jednak polega m.in. na ustawianiu odpowiednich parametrów i narzędzi, kontrolowaniu pracy maszyny, diagnozowaniu i serwisowaniu sprzętu oraz również wykrywaniu i korygowaniu błędów programistycznych. Bez odpowiedniego przygotowania nie można tej pracy wykonywać. Co trzeba zatem zrobić, aby zdobyć uprawnienia operatora wycinarek CNC i podnieść swoją wartość na rynku pracowniczym?

1. Wybór odpowiedniego kursu

Wachlarz dostępnych kursów i szkoleń na operatora maszyn CNC jest szeroki. Aby wybrać ten najlepszy, należy przede wszystkim zastanowić się, od jakiego poziomu wiedzy technicznej zacząć. Do odbycia kursu nie trzeba bowiem kierunkowego wykształcenia wyższego. Wystarczy chęć zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności oraz całkowicie podstawowa wiedza w tematyce CNC, a także znajomość obsługi komputera z systemem Windows. – Przed rozpoczęciem kursu warto dopytać organizatorów, na jakim poziomie zaawansowania odbywają się szkolenia oraz czy jest możliwość rozszerzenia niektórych zagadnień w zależności od potrzeb kursantów. Jeśli bowiem ktoś chciałby przystąpić do kursu bez znajomości rysunków technicznych, będzie mu trudno nadążyć za całą grupą i zrozumieć niektóre mechanizmy. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia zapoznać się literaturą i wybranymi podręcznikami, aby zdobyć elementarną wiedzę z zakresu maszyn sterowanych numerycznie i lepiej przygotować się do zajęć praktycznych – tłumaczy Tomasz Stasiuk, process engineer, specjalista ws. szkoleń CNC w Prima Power Central Europe.

2. Zdobycie certyfikatu

Szkolenia z CNC obejmują zazwyczaj zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Kursanci wprowadzani są w takie zagadnienia, jak obsługa programów niezbędnych do pracy operatora, standardy postępowania w przypadkach awarii, proces kontrolowania pracy maszyn. W części praktycznej mają szansę z kolei wypróbować zdobytą wiedzę przy obsłudze maszyn CNC takich jak obrabiarki, frezarki, tokarki czy nawet w przypadku wyspecjalizowanych kursów – wycinarki laserowe – Uczestnicy naszych kursów dowiadują się, jak obsługiwać zarówno lasery 2D, jak i lasery 3D tak, aby jakość produkcji i wydajność maszyny utrzymywane były na najwyższym poziomie. Prezentujemy również informacje merytoryczne, aby kursanci poznali podstawy z zakresu maszyn laserowych http://laserfiber.tech/maszyny-laserowe-3d/. Do podstaw kursu należą wszystkie czynności prowadzące do uruchomienia programu cięcia. Kolejny etap szkolenia obejmuje technologię procesu cięcia laserowego i uczy użytkownika, jak poprawnie kontrolować ten proces – dodaje Tomasz Stasiuk.

3. Szlifowanie praktycznych umiejętności

Po kursie posiadamy już niezbędną wiedzę teoretyczną i pierwsze praktyki za sobą. Jednak to doświadczenie jest najbardziej liczącym się czynnikiem dla każdego pracodawcy, dlatego już po odbyciu kursu warto odbyć jak najwięcej praktyk i staży w celu utrwalenia zdobytych umiejętności. Co równie ważne, praktyk nie należy odkładać. Im więcej czasu minie od ukończenia szkolenia, tym większa szansa, że część przyswojonych informacji zostanie zapomniana. Co więcej, w dobie przemysłu 4.0, który wiąże się z bardzo dynamicznymi zmianami w środowiskach technicznych, ciągle wymyślane i wdrażane zostają nowe rozwiązania. Jeśli będziemy na bieżąco odbywać praktyki lub już pracować w zakładzie, kolejne innowacje będą wprowadzane naturalnie i pracodawca z pewnością będzie dbał o to, aby pracownicy posiedli odpowiednią wiedzę do obsługi nowoczesnych urządzeń. Jeśli zaś zrobimy sobie dłuższą przerwę, rośnie ryzyko, że nabyta wiedza straci na aktualności.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj