Nowy samochód – drogie OC?

© sxc.hu

© sxc.hu

W końcu udało Ci się kupić nowy samochód, który dopiero co wyjechał z salonu. Chcesz się nim jak najbardziej nacieszyć, czemu bynajmniej nie należy się dziwić. Jednak zanim rozpoczniesz drogowe wojaże, koniecznie wykup obowiązkową polisę OC. Czy powinieneś się obawiać wysokiej składki z uwagi na fakt, że chcesz ubezpieczyć nowe auto? Sprawdźmy.

Taniej dla nowego

Nowe auto oznacza duży wydatek, o czym zresztą nie trzeba Cię przekonywać. Jako jego właściciel zdajesz sobie sprawę, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na samochód, o którym się marzyło przez długi czas. Jednocześnie masz świadomość, że koszt zakupu to nie koniec wydatków – poza tym trzeba jeszcze auto zarejestrować i wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. O ile rejestracja nie generuje dużych kosztów i są one z góry określone, o tyle polisa OC zawsze stanowi zagadkę.

Być może obawiasz się, że skoro Twój samochód kosztował co najmniej kilkadziesiąt tys. zł, to składka OC również będzie ponadprzeciętnie wysoka. Albo wręcz już się z tym pogodziłeś? Cóż, w takim razie nie masz się czym martwić, bo ubezpieczenie dla nowych samochód nie tylko nie jest droższe, ale nawet tańsze niż dla starszych aut! Potwierdza to porównywarka OC – najtaniejuagenta.pl. Wystarczy, że przeprowadzisz w niej kalkulację składki dla dwóch różnych samochodów z odległych od siebie roczników, a osobiście się przekonasz, że im młodszy model, tym tańsza polisa.

Jak pokazują wyniki pozyskane z licznych kalkulacji wykonanych poprzez internetowy kalkulator OC AC, właściciele starszych, kilkunastoletnich aut płacą za obowiązkową polisę nawet o 30% wyższą cenę niż kierowcy nowych samochodów. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego ta różnica może być mniejsza, jednak generalna zasada jest taka, że wraz z wiekiem auta rośnie składka na OC. Jak można wyjaśnić to zjawisko?

Jak zwykle w przypadku obowiązkowej polisy, wszystko się opiera o prawdopodobieństwo wyrządzenia szkody przez właściciela. Statystyki, z których korzystają towarzystwa, wskazują, że kierowcy poruszający się starszymi autami częściej powodują szkody drogowe – właśnie dlatego płacą wyższe składki na OC. Wyjaśnieniem może być mniejsza troska, z jaką obchodzą się ze swoimi pojazdami właściciele starszych samochodów, którzy nie dbają o nie i nie jeżdżą tak bezpiecznie jak właściciele nowych modeli. W końcu stłuczka 20-letnim Volkswagenem Golfem kosztuje znacznie więcej niż w przypadku nowego Mercedesa z salonu.

Jak widać, polisa OC jest ostatnim, co pod względem kosztów powinno Cię martwić jako właściciela nowego samochodu. Znacznie większą uwagę przyłóż do wyboru autocasco, które należy dobrać do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj