 |
Identyfikacja innowacyjnych rozwiązań, sprawdzanie ich potencjału rynkowego, opracowanie biznesplanu, inwestycja kapitałowa oraz jej monitoring, a także koordynowanie działań Polskiej Platformy Biotechnologii i zarządzanie Klastrem LifeScience w Krakowie to podstawowe zadania, powołanej w ramach Jagiellońskiego Centrum Innowacji, spółki JCI Venture.
|
Nowa spółka powstała w odpowiedzi na brak spójnego systemu komercjalizacji badań naukowych oraz trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację ryzykownych projektów innowacyjnych o dużym potencjale rynkowym. Zainicjowany przez nią program zakłada weryfikację 300 projektów w ciągu 5 lat.
Jak mówią jej twórcy, JCI Venture ma spełniać podwójną rolę – akceleratora przedsiębiorczości akademickiej oraz funduszu kapitału zalążkowego (tzw. seed capital), którego główną funkcją jest budowanie innowacyjnych spółek, przede wszystkim w obszarze zaawansowanych technologii.
Zgłoszenia do programu JCI Venture przyjmowane są w trybie ciągłym na adres: jciventure@jci.pl.
Projekty mogą charakteryzować się różnym poziomem zaawansowania, gdyż, jak podkreślają koordynatorzy projektu, najistotniejszą kwestią są intencje komercyjne twórcy oraz potencjał rynkowy pomysłu. Przy pomocy zespołu JCI Venture, zgłoszony pomysł zostanie rozwinięty, wstępnie zanalizowany oraz sformatowany w języku biznesowym. Najbardziej obiecujące projekty zostaną zaś spisane w formie biznes planów, przy udziale niezależnych ekspertów technologicznych, rynkowych i finansowych. Koncepcje o najwyższym potencjale uzyskają kapitał zalążkowy zapewniający start firmy. JCI Venture będzie też wspierała wczesne etapy rozwoju wybranych spółek.
"Zakładamy powstanie kilkunastu spółek głównie z obszaru nauk przyrodniczych (LifeScience)" – wyjaśnia Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji, czyli głównego udziałowca i założyciela JCI Venture.
Jak dodaje, doskonałą platformą do nawiązania potrzebnych w tej kwestii kontaktów oraz wyszukiwania unikalnych projektów B+R do dalszej współpracy będą, zaplanowane na czerwiec, Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu – BioForum 2009.
Bio-Forum to największe międzynarodowe wydarzenie biotechnologiczne w Europie Środkowej, organizowane regularnie od 2000 roku w Łodzi.
W założeniu twórców i pomysłodawców, ma być platformą do poszukiwania partnerów w badaniach aplikacyjnych, tworzenia kontaktów biznesowych i podejmowania inicjatyw w biotechnologii. Jest jedynym tego typu miejscem, w którym prezentowane są projekty o potencjale wdrożeniowym (B+R) w sektorze biotechnologii i farmacji i promowane środkowoeuropejskie usługi badawcze.
Elementem BioForum jest platforma BioPartnering czyli spotkania z inwestorami, partnerami biznesowymi, przedstawicielami międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, business angels, funduszami typu seed oraz venture capital, które mają na celu rozwój biznesowego aspektu realizowanych projektów oraz firm.
Do udziału w tegorocznej edycji BioForum, która odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w Łodzi, zgłosiło się już wiele znaczących instytucji partnerskich, m.in.: BioBatica, Hungarian Biotech Association, Klaster LifeScience z Krakowa i Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
"Połączenie wiedzy, umiejętności i kreatywności z doświadczeniem w biznesie jest idealną platformą do generowania nowych firm biotechnologicznych oraz wspierania nowoczesnej biogospodarki krajów Środkowej Europy, co jest strategicznym założeniem spotkania" – twierdzą organizatorzy BioForum.
Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI) to podmiot zarządzający Parkiem i Inkubatorem LifeScience w Krakowie, usprawniający współpracę przedsiębiorstw działających w sektorze Life Science (biotechnologii, biomedycyny, chemii, biochemii, farmakologii, biofizyki, fizyki) z wykorzystaniem zasobów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego celem jest też promocja Krakowa jako miejsca dla rozwoju tej dziedziny nauki. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, agt)
Zaloguj się Logowanie