Najważniejsze informacje o uprawie pszenicy ozimej
Liczby mówią same za siebie – pszenica jest najchętniej uprawianym zbożem w Polsce. Zasiewana na około 2,4 miliona hektarów, w niektórych powiatach stanowi nawet ponad 45% wszystkich upraw. Rolnicy chętniej wybierają pszenicę ozimą – przynosi bowiem zdecydowanie większe zbiory niż odmiana jara. Nie oznacza to jednak, że jest to zboże łatwe w uprawie. Wymaga odpowiedniego przygotowania ziemi, skrupulatnego przestrzegania terminów obsiewu oraz zbiorów, a także używania właściwych środków ochrony roślin. Rekompensatą są wydajne plony. Poniżej,najważniejsze informacje na temat uprawy pszenicy ozimej.
Przygotowania do zasiewu pszenicy ozimej
Pszenica ozima ma wysokie wymagania nie tylko co do jakości gleby, ale również co do przedplonu, który nie może zbyt wyjałowić ziemi. Zboże to jest bowiem szczególnie wrażliwe na niedobór fosforu i potasu. Warto więc używać też właściwych nawozów, które zapewnią odpowiedni poziom tych składników. Dodatkowo przedplon musi być zbierany stosunkowo wcześnie, aby nie opóźniać wysiewu pszenicy ozimej. Warto pamiętać też o właściwym pH gleby (najlepiej w przedziale 5,2-7,4).
Wysiew pszenicy ozimej i zalecane środki ochrony roślin
Ze względu na duże wymagania glebowe i różną jakość ziemi w poszczególnych regionów kraju, trudno wskazać jednoznaczną datę wysiewu tego zboża. Według Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wysiew pszenicy ozimej powinien nastąpić pomiędzy połową września a połową października. Dzięki temu roślina będzie miała odpowiednio dużo czasu, na wzrost i wzmocnienie się przed zimą. Jeśli obsiew nastąpi za późno, plony mogą być wyraźnie niższe.
Podczas uprawy pszenicy ozimej nie można zapomnieć również o stosowaniu właściwych środków ochrony roślin. Przede wszystkim herbicydów, bo to właśnie chwasty są największym zagrożeniem dla pomyślności upraw. Podstawowym herbicydem powinien być Diflanil 500SC, czyli środek ochrony roślin przeznaczony do zwalczania jesiennych chwastów dwuliściennych. Innym herbicydem, który można stosować jest Boxer 800 EC – również ten preparat zapewnia jesienną ochronę przed chwastami. To tylko przykładowe produkty, które można zastosować. Bogatą ofertę środków ochrony roślin można znaleźć między innymi w tym sklepie.
Pszenica ozima – w oczekiwaniu na wiosnę
Pszenica ozima uchodzi za roślinę dość odporną na zimno. Gdy zalega pokrywa śnieżna, jest w stanie dobrze znieść temperatury nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć plony na wypadek skrajnie złej pogody, można wybrać specjalne odmiany pszenicy ozimej, które są bardzie odporne na zimno. Jeśli odpowiednio zadbało się o uprawę jesienią – właściwym przygotowaniem gleby, terminowym wysiewem i użyciem właściwych herbicydów – można bez obaw czekać na wiosnę.
Zbiory pszenicy ozimej
Wiosna jest spokojnym okresem dla uprawy pszenicy ozimej. Nadal jednak warto pamiętać o doglądaniu pola, bo dla rośliny zagrożeniem wciąż mogą być grzyby lub pasożyty. Kłoszenie pszenicy ozimej zaczyna się około połowy maja. Zbiory – podobnie jak w wypadku innych popularnych zbóż – powinny zawrzeć się w okresie tak zwanych dużych żniw i zakończyć najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia. Jeśli cały proces uprawy przebiegał bez przeszkód, a rolnik zastosował się do wszystkich najważniejszych zaleceń, może liczyć nawet na 5 ton zboża z hektara.
Zaloguj się Logowanie